HajaReport 12/2003

Vážení priatelia,

a mame tu znovu koniec roka. Náš časopis sa teda dožil desiateho ročníka svojej existencie. Aj sme zvažovali, že začneme vykrikovať, že sme tu s Vami už desať rokov, ale asi by to nemalo zmysel. Vy naši milí zákazníci to viete a ostatní sa to dozvedia, keď nás prídu pozrieť. Keď sme zakladali firmu (01.01.95), skutočne sme nepredpokladali to všetko, čo sme nakoniec museli prežiť. Aké to bolo? Bolo to určite ťažšie ako sme si predstavovali. Prvé roky, kým sme sa v tom naučili plávať, to bolo hlavne veľmi náročné. To, čo ostatní ľahko prekonávali cez známych a úplatky, sme si u nás v HajaConsulte museli pracne odmakať. Na zaplakanie je hlavne to, že najviac problémov nám spôsobili štátne úrady, ktoré s naším bussinesom skutočne nemajú nič spoločné. Pamätáme si na „kontrolu“ telekomunikačného úradu, keď si prišli skontrolovať náš modem a fax a pobočkovú ústredňu. Už vieme podľa koho natáčajú tie akčné filmy, ktoré sa začínajú ako spokojne žijúca rodinka sa dostane do problémov a nakoniec, ak chcú žiť, musia prijať ich metódy boja a vystrieľajú všetkých vrahov do posledného. A tak podobne to bolo aj u nás. Slušne, napriek tomu, že bolo všetko v poriadku, sme nič nedosiahli. Ale keď sme začali používať rovnaké kalibre, bolo to lepšie a dnes sme „kamaráti“ aj s týmto pre účtovníctvo veľmi „dôležitým“ úradom. Celkom komicky pôsobí aj písomná správa Živnostenského úradu, v ktorej sa konštatuje, že kancelárie na Jarkovej 4, nie sú kancelárie. My vieme, že je to poriadna somarina, ale Živnostenský úrad sa rozhodol skontrolovať stav našich záchodov a či máme teplo a ako sa staráme o životný priestor zamestnancov a či podnikáme len v oblasti povolenej živnosťou a tak podobne. Záverom skonštatoval, to čo skonštatoval a kontrola skončila. Na našu otázku, čo to teda je, ak to nie sú kancelárie, sme odpoveď dodnes nedostali. Ale zase sme nedostali ani ďalšiu kontrolu a to je tiež výhra. Paradoxne najmenej problémov za 9 rokov podnikania sme mali s daňovými úradmi. Tešíme sa a veríme, že to tak aj ostane.

Ak hodnotíme tých 9 rokov, tak musíme skonštatovať, že to boli ťažké roky. Ale ako hovoríme u nás v Consulte, kto to má ľahké? Nepoznáme taký bussines. Podobne ťažko sa podniká Vám, našim zákazníkom a boríte sa s podobnými problémami ako my. Snáď najkurióznejšia pokuta bola u p. Miškufa v Rempe. Šnúrky do topánok neniesli symboly ošetrovania a návod na použitie v slovenskom jazyku. To ako či sa to smie prať a v koľkých stupňoch a ako sa to do topánky strká. A to skutočne so zdravým rozumom nemá nič spoločné. Sme radi, že napriek týmto tlakom, ktoré sú na nás úplne nezmyselne vyvíjané, nám neskrachovala žiadna spoločnosť a aj naša prvá firma, ktorú sme založili pred deviatimi rokmi, a teda v roku 2004 budeme ťahať desaťročnicu, sa teší dobrej kondícii a dobrému „zdraviu“.

Čo si zapriať na koniec roka? Asi pri našich reformách pevné zdravie a veľa dobrých nápadov. Zdravie preto, aby sme mohli normálne žiť a tie nápady, aby sme mali aj za čo. Prajeme všetkým, aby sa im splnilo všetko, čo si prajú a aby sa nám všetkým plnili aj tie najtajnejšie sny. Proste, aby sme sa nezabudli tešiť zo života a nenechali si ukradnúť dobrú náladu.

Krásny nový rok praje
[Eva a Andrej]