HajaReport 11/2003

Vážení priatelia,

tak a už to máme za sebou. IQ národa zmerané! Hodnota je slabo nad priemer. Paráda! Máme to teda zmerané, že všetci ktorí dokážu používať Internet a písať SMS, sú inteligenti. Či vlastne ani inteligenti nie, lebo ako vtipne povedala pani psychologička, IQ a inteligencia nemajú nič spoločné. A my dodávame, že inteligencia a láska, dobrota a ľudské teplo, to už vôbec nie sú totožné pojmy. Proste vieme jedno číslo, zabavili sme sa a život ide ďalej. Príjemne prekvapili celebrity a blondínky nesklamali. Najviac prekvapili policajti, ale podľa toho, čo tam sedelo, sa to dalo predpokladať. Oni to proste museli vyhrať. Dostali na to rozkaz ministra republiky. A o rozkaze sa nediskutuje. Rozkaz sa plní. Policajti splnili. Tešila sa aj stávková kancelária, lebo ak by vyhral favorit, to by nebolo dobré. Prerobili by. Proste, krásny večer pre všetkých. Ozaj, ako ste dopadli? Neprezradíte?

Na Slovensku ináč nič nového. Podpredsedu nezvolili napriek tomu, že mu garantovali dostatok hlasov. Nuž čo, asi to prežijeme. Prežili sme už horšie veci. Agent provokatér bude provokovať politikov a ponúkať im úplatky. Už sa na to tešíme. Kto bude prvý prichytený? Nebola by to lepšia stávka pre kancelárie ako IQ? Bude to veľmi nepríjemné hlavne pre asistentov. Oni budú riskovať odhalenie a politik všetko poprie. Proste nastali ťažké časy. Všetky prezidentove vrátky parlament schválil. Teda máme sa v novom roku na čo tešiť. Nehovoríme, že sú tam len samé somariny. Sú tam aj dobré veci. Konečne sa začínajú lepšie časy pre majiteľov viac ako pre zamestnancov. Veď tento stav bol chorý. Majitelia mali len a len komplikácie a zamestnanci len a len nároky. Nehovoríme, že komplikácie skončili, ale bezproblémová možnosť vyplatenia podielu zo zisku ako aj 19 % daň z príjmu robí aj z reprezentačného fondu konečne to, na čo má slúžiť. Veď to bolo skutočne smiešne, aby majiteľ stále pozýval obchodných partnerov za vlastné zdanené peniaze, alebo si hľadal iné zdroje príjmov na platenie normálnych obchodných jednaní. 19 % daň mnohé porieši. 19 % daň však aj mnoho skomplikuje. Ale nechceme dnes negatívne. Veď zlých informácií máme naozaj veľa.

Začínajú ťažké časy. Vstupom do únie sa úplne otvoríme trhu a nastane trma-vrma. Nemyslíme si, že to ohrozí veľké spoločnosti, lebo oni svoju konkurenciu tu už dávno majú. Ale prídu aj malí podnikatelia. Spoločnosti od 20 do 200 pracovníkov. A ak pozrieme ich úroveň a našu, tak určite je nám jasné, že oni si za našetrené môžu u nás viac kúpiť ako my v štáte únie. Preto je potrebné zamerať sa na fondy z EÚ a pokúsiť sa čerpať čo najviac. Únia podporuje ale hlavne regióny, teda ich partnerom sú naši poslanci na regionálnej úrovni. A tu sa nám zdá, že sme zaspali. Neviem, či si vybudujeme vzťahy za tých niekoľko málo mesiacov, čo ešte máme pred sebou.

Začína pršať a prichádza sychravá jeseň. Vychutnajme si nádchu či chrípku ešte naposledy tak, že nebudeme musieť za ošetrenie platiť. Lebo v novom roku, ak prejde Zajacova reforma, budeme platiť aj za vstup do čakárne a zapísanie sa do poradovníka. Ale nechceme končiť negatívne. Vianoce už začali. My sa trasieme na sneh a dobrú lyžovačku.

Krásny záver roka praje tandem.
[Eva a Andrej]