HajaReport 12/1998

Vážení priatelia,

konečne napadol sneh. Odkedy J. Lenon napísal prekrásnu pesničku o bielych Vianociach, tešíme sa na tretie skupenstvo vody. Ani para a ani kvapka nemá na snehovú vločku. Sneh – to je poetika, aj keď Rišo Müller celkom pekne spieva aj o daždi. (Či milovaní? Nejako sa nám to z tej zimy pletie.)

Televízia Markíza ukázala ako nám bude dobre. Ako premiéra máme MIKULÁŠA a preto budú darčeky celý rok. Teda, ak Mikuláš príde!? A možno aj príde a povie si: „Budem niekoľko hodín na Mikuláša sekať dobrého prostého Mikuláša, ktorý obdarováva dobrých neplnoletých občanov Slovenska a oni ma za to budú mať radi“.  No, uvidíme ako bude.

Máte už darčeky? Ak ste kupovali darčeky pre svoju rodinu a priateľov, nezabudli ste na toho, ktorého narodeniny slavíme? Keď bol Andrej malý, premýšľal o tom, čo môže syn Jozefa a Márie z Nazaretu potrebovať. Nenapadlo ho nič a jeho rodičia si tým hlavu tiež nelámali. Pouvažujme – keď sme už dospelí. Navrhujeme klasické vianočné darčeky: papuče, ponožky, potreby na holenie, luxusnejšiu pánsku kozmetiku, sveter či  peniaze. Čo môže potrebovať? Keď o tom uvažujeme ako dospelí, nič múdreho nás nenapadá. Teda tento rok opäť jediný, ktorý nebude obdarovaný – bude oslávenec. Ale čo už, keď nič nepotrebuje.

Nechajme ale darčeky bokom a vytiahnime ostré nože na kapra, ktorého si zarežeme na štedrú večeru. Aj my sa tešíme na kapustnicu alebo jušku s mrveničkou, klobásou a kapustníkmi. Kapor, zemiakový šalát, bobaľky, liate kolekcie či salónky.– Bóóóóže, to nám zas bude ťažko. Nuž čo, aj to patrí k Vianociam.

Je tu koniec roka. Finišujeme preto, aby sme ešte stihli dokončiť svoju prácu a zdaniť si svoje aktivity v starom fiskálnom roku. Bóóóóže, to nám zas bude ťažko. Nuž čo, aj to patrí k podnikaniu. Nevieme ako Vy, ale my sme tento rok nenaplnili naše plány ani čo sa týka objemu, a ani čo sa týka zisku. Konečne vieme, čo je to volebný rok. Je to srab a sračka zmiešaná v dobrý nápoj volebného guláša. Sme radi, že sme tento rok prežili a nezadĺžili sa. Veríme, že Slovensko čaká prosperita, lebo nič iné už nie je prípustné. Ak by prišlo čokoľvek iné, už by sme na to asi pokapali. Prosperite sa teda neubránime alebo sa jej nedožijeme, to záleží na okolnostiach.

Okrem starostí má koniec roka aj veľa radostí. Prvou radosťou je, že sme vydržali ďalší rok. Druhou radosťou je, že do dôchodku máme o rok menej. Áno, je potrebné pozerať sa na život z tej lepšej stránky. To nevadí, že VSŽ je insolventná a pomôže jej už len zázrak alebo predaj, že Váhostav prepúšťa kmeňových zamestnancov a ruší závody, že Vodohospodárske stavby š.p. neplatia štátom garantované úvery, a preto to zatiahneme všetci z našich daní, že v novom roku pravdepodobne zdražie elektrická energia napriek úspešnému spusteniu Gabčíkova, Žiliny a Mochoviec, že vláda preradí gro položiek do pásma DPH 23%, že za štátom garantované dlhopisy pravdepodobne dostaneme od FNM peniaze, ktoré sme dali za známku a náhradu času, ktorý sme strávili v rade na PVT, že inflácia vzrastie o 5%, že znovu schvaľujeme deficitný rozpočet, a teda prejeme viac ako vyrobíme, že reálna mzda klesá, nevadí, nevadí, nevadí… a to prasa, čo pre Vás chováme, zdochlo. Nevadí, bude dobre.

Kladné myslenie je základom budhizmu. Nevadí, že sme kresťanská krajina. Všetci sa dáme na jogu a bude to. Najlepšie sú jednoduché riešenia. Nemáme – nakúpime. Nezarobíme – prerobíme.

Tešíme sa do Európskej Únie a NATO. Tešíme sa na krásny život nezamestnaného Slováka v Spojených štátoch EURÓPY. Kladné myslenie Vám želá tandem optimistov.

Eva a Andrej