HajaReport 10/2002

Vážení priatelia,

sme radi, že sme to prežili. Volebná kampaň bola tvrdá a nekompromisná. Ak by sa do parlamentu dostali len strany, ktoré majú nad 7% hlasov, tak ako to navrhoval Smer, nedostali by sa tam komunisti. Teda komunisti áno, ale len v tričku iných strán. Tak ako sa v prvom Site vyjadril predseda KDH, brat Hrušovský: „Komunistov sme v parlamente mali stále, len teraz tam budeme musieť trpieť aj KSS“. Proste radosť žiť. Na Slovensku budeme mať teda po prvý krát pravicovú vládu. Vládu bez komunistov? Uvidíme.
Očakávania sú veľké a aké budú výsledky to ukáže čas. V každom prípade je potrebné očakávať tvrdý kapitalizmus. Minimálne zásahy štátu do ekonomiky a nástup tvrdej pravicovej hospodárskej politiky. Určite sa novelizuje zákon o bankrote, aby bol ešte tvrdší a nezamestnanosť asi neklesne. V prvom rade, ako sa vyjadrovali, si musia občania uvedomiť, že za kvalitu svojho života sú zodpovední ľudia sami a tak sa aj musia správať. Uvidíme ako sa im podarí presvedčiť o tejto skutočnosti ekológov z osady Rudňany. Tých Ekológov, ktorí aj tohto roku volili jednotku, lebo minulé obdobie sa im to vraj finančne vyplatilo.

Ak dožijeme, uvidíme. Nová vláda už je teda skoro na svete. Bude vládnuť pod usmievavou tvárou brata Dzurindu a bude ďalej privatizovať a doprivatizovávať majetok štátu. Len, keby sa tie peniaze investovali do infraštruktúry a systémových zmien nemocenského a dôchodkového systému. Ale nemenia sa na zlato, neinvestujú sa pre ďalšie generácie. Uvidíme, čo dokáže v koalícii ANO. Berie si na svoj hrb ťažké rezorty, zdravotníctvo, hospodárstvo. Ak sa im to podarí budú mať o 4 roky v parlamente dva krát toľko poslancov, ale keď sa im to nepodarí, tak potom asi bariéru 5% prekročia veľmi ťažko. Rusko hraje na risk-zisk. Uvidíme ako mu jeho lotéria dopadne. Kladné informácie si už bude vedieť zabezpečiť aj v STV a Markíza bude za reformu zdravotníctva považovať všetko, čo sa stane a budú pri tom biele plášte.

Držme teda novej vláde prsty a kričme: „Zomrel kráľ nech žije kráľ“. Demokracia je skutočne blbý systém. Keď si uvážime, že hlas od človeka, ktorý nikdy nikde nepracoval a len žil na sociálnych dávkach, zaváži rovnako ako hlas ľudí, ktorí zamestnávajú stovky ľudí, je to na zamyslenie. Ale o tom je demokracia. Jedno volebné obdobie pravica niečo vytvorí a ďalšie volebné obdobie to ľavica nechá rozkradnúť, a čo sa nerozkradne, to rozdá. Perfektná vyhliadka. Ale taká je už raz demokracia. Teda, aké roky predpokladáme? Ťažké. Úplná liberalizácia cien energií, minimálne zásahy štátu do podnikania a teda žiadna revitalizácia, žiadne dotácie, žiadne prerozdeľovania. Uvidíme ako to prežijeme. Veríme, že tento postup bude nutný, ale novej vláde by sme odkázali, myslite aj na človeka. Aby sme po Vašom vládnutí nemuseli skonštatovať, že dôchodková reforma je skončená, ale dôchodcovia umreli, že reforma zdravotníctva pokračuje, ale pacient zomrel.

Veľa optimizmu do nového obdobia Vám želá a veľa peňazí z Eurofondov prajú, stále Vaši priatelia zo spoločnosti HajaConsult.

Prajeme Vám nádherne farebnú jeseň a bielu zimu.
Eva a Andrej.