HajaReport 10/1998

Vážení priatelia,

a máme to, čo sme chceli. Odvolili sme a EURÓPA sa môže učiť. Mečiarovi nemusí byť smutno, lebo aj Kohl stratil svoje postavenie. Kohlovi teda už nestojí a náš premiér je na tom asi podobne. Nuž čo, taký je zákon politiky, kto je hore, určite raz spadne. Čo nás ale čaká? To uvidíme. Zatiaľ máme stále v platnosti naše heslo: „Lepšie už bolo!„. A nič nás nepresvedčilo, že by malo byť v budúcnosti inak. No, uvidíme ako bude. Voľby prebehli dôstojne a pokojne. Vládne špeciály sú pripravené na letisku v Bratislave a súkromné lietadlá spoločnosti VSŽ Holding Air, Matador Holding Air, Slovnaft Holding Air sú pristavené na súkromných letiskách rôzne po Slovensku. Aspoň vidíme, akých máme pracovitých privatizérov – naháňajú korunky do fabriky už niekoľko hodín po voľbách. Čo všetko by neurobili pre „svojich“ ľudí.Referendum dopadlo ako dopadlo. Občania na strategické podniky kašľali. Nechápeme prečo. Veď štátna správa vyzbierala podpisy v priebehu niekoľkých zastrašovacích hodín. Ku cti vládnej strany patrí, že pod tlakom verejnosti sa vzdala akejkoľvek otvorenej manipulácie volieb počas dvoch dní. Ono im to paralelné sčítavanie ani nič iné nedovoľovalo a situácia okolo TV Markíza ukázala, že ulice sa môžu rýchlo naplniť, a tak to dopadlo tak, že sa vláda a úradníci správali úplne normálne. Konali si svoju prácu, za ktorú sú dobre platení. Čo je skutočne na Slovensku veľké nóvum a veľmi prekvapujúce. Veru dobrý signál, ale pre istotu si obálku s názvom FOND necháme. Skladujeme v nej peniaze na rozličné fondy, ktoré bolo potrebné platiť, aby si štátny úradník vykonal to, za čo bol platený.Veď to poznáte, prihlásenie ŠPZ auta, urýchlenie zmeny výpisu obch. registra, geodézia, mestský úrad, atď., atď., atď., atď., …

Máme teda po voľbách. Pred voľbami sme dostali celkom pekný mail z Ameriky. Peter Breiner Toronto, August 2nd, 1998 nám popisuje niektoré výroky ministra propagandy Nemecka Goebbelsa. Je pekné od Petra, že si spomenul aj na svoju starú vlasť aspoň elektronickou formou. Najviac sa nám páčili tieto riadky:

  • Na zhromaždení svojich priaznivcov spustil jedovatú tirádu proti novinám a novinárom, ktorí ho kritizovali. Vybral si jedného z nich, ktorý bol v publiku, a rozvášneným poslucháčom oznámil jeho domácu adresu. Povedal im, že všetci podobní by mali dostať masáž hlavy. Keď sa novinár opovážil niečo namietať, niekoľko statných mladých mužov ho vyvlieklo von zo športovej haly.
  • V snahe získať sympatie verejnosti zaranžoval na seba 13. marca 1931 fingovaný atentát.
  • Goebbelsova žena Magda (!) veľmi trpela jeho záletníctvom a väčšinu času s ním ani nebývala.
  • Všetci kandidáti NSDAP do snemu museli podpísať tajné päťbodové prehlásenie pre Hitlerovu osobnú kartotéku.
  • V hlavách nacistických pohlavárov tancovali po celé dni myšlienky na nové a čím väčšie automobily.
  • Sám seba Goebbels popisoval ako osobu, ktorá sa vo svojom zamestnaní vybičuje až na pokraj síl.
  • V septembri 1933 urobil Hitler niekoľko slávnostných výkopov pri stavbe nemeckej diaľničnej siete. Goebbels zaznamenal, že dav nadšene jasal a plakal.
  • Po voľbách dosadil Göring v celom Prusku do funkcií nových, spoľahlivých policajných veliteľov a rozšíril zoznamy nepriateľsky zameraných jednotlivcov.
  • V období do volieb rozpútal Goebbels nebývalú propagandistickú kampaň. Kontrola rozhlasového vysielania mu zaisťovala, že jeho alebo Hitlerov hlas mohli poslucháči počuť každý večer.

A čo dodať na záver? Zomrel kráľ – nech žije KRÁĽ (počkáme 100 dní a potom znovu budeme nadávať – no pagadi zajčik).

Eva a Andrej