HajaReport 09/2000

Vážení priatelia,

a máme tu koniec prázdnin. Je po dovolenkách a po radosti. Nastáva bežný pracovný zhon a stres. Kde ste dovolenkovali tento rok? Nezhorela Vám pri dovolenkovaní Vaša chatka či hotel? Vývoj otepľovania morí, ktorý môžeme aj my sledovať na Internete, má za dôsledok postupné spomaľovanie Golfského prúdu. To pre strednú Európu znamená, že zima bude chladnejšia a letá horúcejšie. V oblasti zrážok je to viac zrážok, lebo teplejšia voda sa proste lepšie odparuje. Teda pripravme sa na zimy plné snehu a letá plné búrok. Naproti tomu asi 600 km južnejšie sa budú musieť pripraviť na málo zrážok, ba až nič. Sahara sa nám rozšíri aj do južnej Európy a požiare a sucho postupne zničia celú vegetáciu. Proces otepľovania planéty začal.

Keď sme pred 15 rokmi čítali, že zásoba ropy je na svete tak na 40 – 60 rokov, kládli sme si otázku „Prečo automobilky nevyvíjajú motor na iné palivo ako benzín?“. Odpoveďou nám bolo, že benzín sa dá vyrobiť aj z iných organických látok, a to hlavne z uhlia či olejnatých rastlín. Dnes v Brazílii je až 60% benzínu, ktorý vyrobili z čierneho uhlia. Podobne sa skúša aj technológia výroby ľahkého oleja z repky olejnej – tam je však už potrebná zmena motora. Na uvedenom motore sa intenzívne pracuje. Podobne India rozbehla celkom dobrú kampaň na využívanie odpadu pri výrobe plynu. Snáď najperspektívnejšou je však slnečná energia. Len Sahara so svojimi 320 slnečnými dňami v roku je veľká perspektíva. Na Sahare sú Japonci a Nemci. Japonci vsadili na priamu premenu slnečnej energie na elektrickú. Dnes pre Saharu priemyselne vyrábajú domčeky, ktorých plocha strechy plne stačí udržiavať v chode chladničku, klimatizáciu a osvetlenie. Cena takto vyrobenej energie je 4x vyššia ako ju dnes kupujeme od elektrární. Ak však pripočítame aj cenu el. prípojky, je situácia celkom iná. Nemci vsadili na klasickú výrobu energie prostredníctvom pary. Do klasickej elektrárne sa pokúšajú dostať „slnečný kotol“ alebo „slnečný reaktor“. Jedná sa o sústavu optických zrkadiel, ktoré sú elektronicky riadené tak, aby všetky žiarili do jedného ohniska. V tomto bode sa už dnes darí dosiahnuť teplotu až 1200 oC. Tam sa samozrejme umiestňuje kotol s vodou, ktorá sa následkom tepla mení na paru, tá poháňa parnú turbínu ktorá vyrába pomocou synchrónneho generátora elektrinu. Výhodou uvedeného projektu je to, že na relatívne malej ploche sa dá postaviť viac „slnečných kotlov“ a tie dodávajú teplo do generátora slušnejšieho výkonu. Momentálny projekt už prekročil 100-ky kW a montuje sa 1 MW generátor. Francúzsko veľa investuje do supravodičov. Zvládnutie uvedenej technológie by umožnilo skladovať elektrickú energiu pomocou cievky a kondenzátora. A potom už stačilo len využiť energiu prírodného blesku, ktorého výkon je aj niekoľko 1000 MW.

Ako vidíte, obchodníci sa pripravili aj na otepľovanie planéty. Zabudli však na jedno, naša zem stráca kyslík. Jedno auto ho na jednej ceste do Bratislavy spotrebuje toľko, čo jeden človek za celý život. A výrub dažďových pralesov pokračuje nezmeneným tempom. Bojíme sa, že už za chvíľku nebude stačiť len zaviesť novú daň – daň z dýchania. Niekedy sa platilo len za pôdu. Dnes sa platí už aj za vodu a vzduch k tomu v 21. storočí určite pribudne. Zatiaľ tí šikovnejší kupujú nové technológie a aj z oteplenia planéty by radi profitovali. Česká republika odkupuje za 4 miliardy USD technológiu Brazílie na výrobu benzínu z uhlia. Závod sa bude stavať medzi Ostravou a Vítkovicami. Ani nechceme spomínať tú skutočnosť, že ak budú vedieť uhlie aj lepšie zhodnotiť, čo to urobí s jeho cenou, a následne čo sa stane s VSŽ, ktorá je postavená tam, kde nie je ani uhlie, ani plyn, ani železná ruda. Ale to sme už znova v našom regióne a v našom mikrosvete Slovenska.

Kúpte si teda strom na Čergove. Možno, že práve uvedené vlastníctvo Vám či Vašim deťom umožní dýchať vzduch celkom zadarmo. A možno, že aj nie. Ak dožijeme, uvidíme.

Prajeme Vám úspešný záver roka.
[Eva a Andrej]