HajaReport 10/2000

Vážení priatelia,

začala jeseň. Krásna jeseň, keď lesy hýria všetkými farbami. My máme radi jeseň. Zberáme úrodu, oberáme krásne jablká, proste pohoda. Krásna jeseň je ako stvorená na záhradné párty. Opečené kuriatko, kačka, ale tiež pstruh či iné plávajúce mäsko, teplo záhradného grilu ako aj dobrá chuť čerstvo chladenej vodky. A k tomu všetkému voňavý chlebík. No povedzte, je niečo krajšie ako jeseň? Máme radi jeseň.
Na Slovensku nič nového. Ale niečo predsa. Referendum. A hodnota dolára stúpa a stúpa. Nie sme na tom až tak zle. Darí sa nám držať kurz na Euro, ale Euro klesá. Teraz sa ukazuje to, čo stojí Európu zjednotenie Nemecka. Ekonómovia zrátali, že ani s rozširovaním únie to nebude také jednoduché. Američania zbadali zjednotenie Európy a naštartovali sa jedna radosť. Ako sme počuli vyjadrenie jedného ekonóma, Amerika proste fičí. Naša ekonomika – no o nej sa to nedá povedať. Ak porovnávame americké výrobky, je na nich vidieť, že Američania vsadili dobre. Už asi 10 rokov sledujeme otvorenú emigračnú politiku pre vedcov a TOP odborníkov vo všetkých oblastiach. A dnes to vidíme na výrobkoch. Tlačiarne HP patria k špičke a ťažko sa na nich doťahuje aj Canon. Spoločnosť OKI vyrobila scaner, ktorý je priamo pripojiteľný na laserovú tlačiareň OKI a HP na to reagoval celým programom svojich čiernobielych ako aj farebných kompletov, ktoré pozostávajú zo scanera a laserovej alebo atramentovej tlačiarne. Bez počítača to pracuje ako digitálny kopírovací stroj a s počítačom je to scaner a tlačiareň. Amerika je proste naštartovaná. Tam nezúria vojny o veľké Srbsko a malé Albánsko. Tam nezúril 40 rokov socializmus. A ako vieme, ani I. či II. vojna tam nič civilné nezničila. Ameriku nedobehneme ani keby sa rozbehla oproti nám. Európska únia je zatiaľ v plienkach. Všetky úkony sú proste administratívne náročné a štáty platia veľkú réžiu na seba a ešte aj na Brusel. Amerika otočí každý dolár aj 2x, kým ho zaplatí. My ešte tú dobrú židovskú vlastnosť nemáme.

Slovensko si proste samo efektívne ešte nevie vládnuť. Každá vláda robí novú organizáciu štátu a hovorí, že je lepšia ako tá predchádzajúca. Vytvárajú a rušia sa štátne úrady. Úrady sa sťahujú, priemiestňujú prerábajú a nezamestnanosť je stále hrozivá. My ale riešime to, či sa Rezeš vráti na Slovensko, alebo nie. Riešime problémy Maďarov, Poliakov, Rusínov, Rómov, Nemcov, ale problémy Slovákov, alebo ekonomické problémy, ktoré sú nám vlastné všetkým sa proste neriešia. Slovensko proste rastie pomaly.

To všetko však ešte nemusí zabraňovať nám, aby sme neboli osobne šťastný. Ľudia už konečne nemyslia na politiku, ale viac myslia na svoje osobné šťastie a niektorí sú ochotní v tejto veci aj silne popracovať. Za osobné šťastie sa oplatí namáhať. Politika je o ničom a čím viac ľudí to pochopí, tým lepšie. Skutočne nečakajme od človeka, že zlepší náš život. Veď keď umrie, kde je jeho pamiatka? Kde sú jeho myšlienky? Nie je dobré veriť smrteľnému človeku.

A máme tu jeseň. Zbierame úrodu, oberáme krásne jablká, proste pohoda. Krásna jeseň je ako stvorená na záhradné párty. Opečené kuriatko, kačka, ale tiež pstruh, či iné plávajúce mäsko, teplo záhradného grilu ako aj dobrá chuť čerstvo chladenej vodky. Na osobné šťastie nie je potrebné veľa námahy. Troška toho odpadového dreva, troška tepla a pohody. A hlavne príjemný ľudia a teplé vzťahy.
Prajeme nám všetkým, aby sme nikdy neboli taký bohatí, že by sme potrebovali osobnú ochranu, ale zároveň taký chudobní, aby sme my alebo naše deti, potrebovali chleba. A pri svojich starostiach nezabudnime na to, že čas nie je dôležitý, dôležitý je len život.

Veľa krásnych ľudí a vzťahov Vám prajú

Eva a Andrej