HajaReport 08/2000

Vážení priatelia,

prezident prehovoril. Šuster sedel a doktor stál. Šéf rakúskej kliniky stál. Ako to len kontrastovalo s tým, keď vrátnik u nás prezidentovej sanitke ani neotvoril dvere. To, že by mal stáť pri otvorených dverách a čakať, to ho určite ani nenapadlo. Aká úcta k hlave štátu? U nás je každý nula a to je základ. Ale najlepší je Mečiar. Svet gombička. Nik nemá na našich papalášov, vrátnikov, šéfov a tak. Nik na nás nemá. Všetkým nám chýba pokora, ktorú nám predviedol najlepší lekár na choroby v brušnej dutine. Ak sa niekto správa úctivo k autorite, na Slovensku sa to hodnotí, že mu lezie do …. Ale keď je niekto arogantný hulvát, na Slovensku je to správanie hodné minimálne obdivu. Ale mu dal, to je „tvrdý“ chlapík. Vychovávame teda natvrdých chlapíkov a prezidenta nám zachraňujú v Rakúsku. Aj tak sa dá.

Prihlášku do OECD sme nakoniec dostali. Budeme teda 30-ta najchudobnejšia krajina v spoločnosti bohatých štátov. Aj to je lepšie ako s hrdzavým drôtom do oka. Koruna posilnela. Až sa čudujeme, že Migaš hneď niečo nepovedal, aby sa zachovala rovnováha. Veď Slovnaft znovu musel zlacňovať benzín. Alebo, že by pomohol Mikloško? Najdôležitejšiu úlohu pri našom vstupe zohral podpredseda vlády pre ekonomiku, ktorý v USA presvedčil o tom, že naše banky sú síce úplne na dne, ale že ich budeme reštrukturalizovať. Po Slovensky povedané, nedobytné úvery zaplatíme všetci zo štátneho rozpočtu a banky predáme. Čakáme na to, kto kúpi VÚB a Sporiteľňu. O IRB sa nepotrhal nik, o Dopravnú banku sa tiež nik nepotrhal, Slovenská kreditná je už tiež na druhom brehu Styxu a Devín banka, ak do konca roka nedeblokuje – tak zablokuje za nimi. Toho strategického kupca pre VÚB či Sporiteľňu si „vieme živo predstaviť“. Asi preto privatizácia mešká a mešká. Nemajú to jednoduché, a kto sa pokúšal predať firmu s dlhmi, vie o čom rozprávame. Vtedy sa investor hľadá veľmi ťažko a hlavne ten strategický. Ale možno keby sme hľadali strategického sponzora….

K tomu všetkému sa pridalo ešte škaredé leto. Nezaprší a nezaprší. Nevadí, niečo vymyslíme. Pôjdeme sa aj my poprechádzať po Granade, Grenade či iných ostrovoch Tichomoria. Najkratšia cesta na ostrovy vedie cez Ukrajinu, Rusko a Kubu. Naozaj delikátne. To nám normálnym ľuďom hovorí, že ak sa niekto zamočí do niečoho špinavého, svet mu je malý. Preto, nezabudni Slovensko: „Dvakrát meraj a raz Rezeš“. Nedávno chceli zlatej rybičke dary rozdávať a teraz žiadajú Šustera o milosť pre choroby srdca. Aj tak sa dá. Najsrandovnejšie bude, keď im tie milosti z príležitosti druhého narodenia prezident aj udelí.

My tu v HajaConsulte už neplatíme žiadne cestné pokuty a prestali sme vybavovať aj naše parkovacie prehrešky. Veríme v amnestiu dopravných priestupkov a prajeme prezidentovi dobré zdravie a expremiérovi dobre neprestrielné sklá na jeho zotavovni v Elektre. Nedávno ho posielali lekári KDH do nemocnice a on z nimi ako vždy vybabral, jednu si kúpil a zrekonštruoval. Prajeme Vám veľa úspechov a príjemnú dovolenku.

[Eva a Andrej]