HajaReport 08/1998

Vážení priatelia,

a už je to tu. Pracovníci spravodajstva slovenských TV a STS nebudú loviť na rôznych kanáloch CNN krváky, ktoré by – ako predpísanú dennú dávku – zaradili do spravodajstva. Stačí vybehnúť na východné Slovensko a film typu Twister sa javí ako zle nakrútený scenár. Asi si budeme musieť zvyknúť, že povodne budú každý rok. Údolné dediny budú celý rok spevňovať brehy svojich potokov a prehlbovať korytá riečok, aby – až prídu veľké vody – bolo čo najviac vôd odvedených po prúde.

Zmenu klímy ako vplyv zmeny atmosféry pociťujeme až veľmi osobne. Keď je to v Amerike, nezdá sa nám to až také strašné. Ale to je len zdanie. Katastrofa je strašná na Floride rovnako ako v Jarovniciach. Stále viac a viac do popredia vystupujú také maličkosti ako je dobré poistenie majetku, dobrý výber pozemku a prezieravosť. Je nutné pochovať mŕtvych, zaratovať živých a žiť svoj život na našej čoraz viac a viac sužovanej zemi až do konca. Do konca života alebo do konca tohto systému (ono sa tie konce pre mnohých spájajú).

Je to škoda, nakoľko leto by malo byť časom oddychu a príjemných správ. Leto – čas spoznávania nepoznaného, cestovania a naväzovania nových priateľstiev, lások a sklamaní. Na takéto leto si spomíname my tu v HajaConsulte a zdá sa nám, ak si svoje skúsenosti porovnáme s prítomnosťou, že sme už veľmi zostarli alebo čo.

Ale poďme sa rozprávať o príjemnejších témach ako je povodeň. Veríme, že všetci, ktorí ste si vybrali dovolenku, ste ju strávili príjemne a podľa Vašich predstáv. Predstavy o dobrej dovolenke sú rôzne. Andrej by najradšej strávil dovolenku pri mori niekde v opustenej zátoke na chatke so štandardným vybavením. Celý deň by bol viac pod vodou ako na vzduchu a chytal by ryby, kraby, homáre a večer by všetkých prítomných nútil jesť uvedené plody mora. On sám ich však neje – ryby áno, ale nič iné. Nechutia mu. Na dovolenke neznáša športové aktivity ako je hranie plážového volejbalu, badmintonu, fotbalu. Nič nie je horšie – podľa Andreja – ako mať na pláži športovcov, ktorí stále vykrikujú, pri rôznych pádoch a skokoch za loptou šľapú po hradoch, ktoré si pracne budujú na pláži deti a v návale športového ošiaľu niekedy niektoré dieťatko aj zašliapnu do piesku či skaly. Na dovolenke obľubuje kľud, kľud, kľud a nakoniec pre zmenu kľud.

Eva je iná, jej predstava ideálnej dovolenky je dobré rekreačné stredisko pri vode (nielen more), kde to proste žije. Eva sa radá položí na deku a nič nerobí. A to je vlastne všetko. Nevadia jej športové aktivity. Ako bývalá aktívna športovkyňa sa nemôže na tých nemogavcov vynadívať. Zlepšuje jej to náladu, ale nik ju neprinúti, aby sa zapojila do hry. Na dovolenke neznáša muchy, komáre, mravce a všetko čo ju otravuje a núti ju zmeniť polohu na deke alebo prerušiť čítanie knihy. Večer je dobrý bazén, trošku si zaplávať, posedieť si pri dobrom vínku, či koňaku s kolou. Rada si vypočuje živú hudbu komornejšieho zamerania. Nespieva – a preto ju máme všetci radi. Váži si náš totálny sluch.

Poslednou v skupine opýtaných je Iveta. Iveta trávi dovolenku zásadne inak ako by chcela. Manžel ju vytrepe niekde na ostrovy a tam ju núti opaľovať sa a venovať sa vodným radovánkam Iveta je ale iná, tobogán nie je pre ňu vrcholom rozkoše a teplo pri mori na ňu pôsobí priam unavujúco. Ak by sa raz vybrala na svoju ideálnu dovolenku, vybrala by sa niekde severnejšie, alebo vyššie. Nórske a dánske fjordy, rakúske či francúske Alpy – proste hory, túry a príroda, to je jej predstava ideálnej aktívnej dovolenky. A ak teplo, tak sauna, perličkový kúpeľ a bazén v prízemí horského hotela. Pohľad z vrcholku kopca do doliny je pre Ivetu pohľadom prevyšujúcim aj očumovanie na nudistickej pláži v slnečnom Španielsku.

Keď už hovoríme o nudistoch, Andrej ako mladý chlapec rád chodieval spolu so svojou rodinou na nudistické pláže. Porozpráva nám jednu príhodu. Na pláž prišiel mladý manželský pár. On nemal s vyzliekaním problémy. Šup a bolo to. U nej to bolo iné. Hanbila sa nie za to, že by zle vyzerala, ale že ju niekto uvidí, z kancelárie, podniku, bloku – proste niekto známy. Preto si dala dole len vrchnú časť dvojdielnych plaviek. Manželovi sa to nepáčilo. Asi pol hodiny viedli spolu monológ typu: “No kto by tu teraz bol. Kto by tu, prosím ťa, chodil. Určite celá tvoja kancelária sa stretne akurát na tejto pláži. Pri tvojom plate by si sa nikdy k moru nedostala, ako by sa tu dostal niektorý z tvojich kolegov” a podobne. Nevydržala, vyzliekla sa aj ona, aby zastavila príval slov. Ľahla si na deku, zavrela oči a nasávala paprsky “zářicího” (PS: Neviete, prečo si muži po vyzlečení ľahajú na brucho a ženy zásadne na chrbát – tiež ste si to všimli). Ležala tak asi 5 minút. Potom sa u nich zastavili ďalší nudisti a radostne ich pozdravili. Áno, predpokladáte správne – kolega z kancelárie s priateľkou sa veľmi potešil prítomnosti kolegyne. Strávili spolu príjemné popoludnie. Viac ich Andrej na nudistickej pláži  nevidel. Asi dali prednosť klasickému slneniu.

Ideálna dovolenka je teda pojem, ktorý v sebe skrýva pre každého niečo iné. Prajeme Vám, aby ste prežili tú ideálnu dovolenku pre Vás a ak nie, aby ste si natlačili do ponožky viac peňazí ako v minulom roku, aby tá cesta okolo sveta konečne o rok už vyšla.

Stretneme sa na pláži priatelia

Eva a Andrej