HajaReport 07/1998

Vážení priatelia,

Konečne je tu tá vytúžená chvíľa, keď aj slovenský podnikateľ prestane myslieť na svoje straty a naškrabe si na vysnívanú dovolenku. Leto, čas oddychovania, snívania o úspechu, čas ozónových dier a radosti zo slnka. Všetci sa v HajaConsulte tešíme na leto. Aj u Vás je to tak?

Veríme, že napriek všeobecne zvýšenej lenivosti, si nájdete tak trošku čas aj na nás, a porozprávate sa s nami prostredníctvom ankety, ktorú sme si pre Vás pripravili. Prečo anketa? Spoločnosť sa nám trošku rozrastá a postupne býva problém porozprávať sa s Vami všetkými osobne. Problém je to rovnako z našej strany, ako aj z Vašej, nakoľko nedostatok času a jeho tlak na nás vnímame zo dňa na deň naliehavejšie. Chceme – a veríme, že aj Vy chcete – stihnúť veľa vecí…, ale keď ten deň má len 24 hodín. Nepomáha, že vstávame o hodinu skôr, nenatiahne sa. Preto sme volili ako prvý krok novej komunikácie s Vami – anketu. Anketa je anonymná, ale napriek tomu, či práve preto, Vám sľubujeme, že ju vyhodnotíme s plnou vážnosťou a výsledky premietneme do programu, ktorý nám pomôže neustále zlepšovať naše služby pre Vás.

Asi si viete predstaviť napätie z očakávania výsledkov, ktoré anketa prinesie. Na druhej strane anketového lístka je priestor pre Vás, ktorí nechcete ostať v anonymite a chcete nás upozorniť na niektoré maličkosti, či aj závažné veci, ktoré by ste na našom mieste zlepšili, zmenili či úplne vypustili.

V našej spoločnosti rozbiehame program zlepšovania svojich služieb. Sme presvedčení, že prostredie, v ktorom podnikáme sa bude stále pritvrdzovať. Prosperovať bude stále ťažšie a ťažšie. Len Tí, ktorí budú mať tie správne informácie v správnom čase, budú prví v rozhodnutí a prví na trhu. Náš program zlepšovania kvality je zameraný na zákazníka. Sme hlboko presvedčení, že účtovníctvo sa nevedie preto, aby sme splnili zákon republiky a uspokojili pracovníkov daňových úradov, ale vedie sa pre podnikateľa a pre jeho informácie, ktoré potrebuje v rozhodovaní. Je samozrejme veľmi potrebné, aby naše účtovníctvo spĺňalo všetky kritériá zákona – a sme presvedčení o tom, že ho aj v plnom zábere spĺňa – veď načo platiť penále štátu, ktorý nám aj tak nič nedá… Prvé kroky máme za sebou, radi by sme urobili ďalšie.

V súčasnosti za najväčšie nebezpečenstvo pri podnikaní považujeme platobnú neschopnosť podnikateľov. Na druhej strane však obchodovanie „na faktúry“ je na celom svete bežné a obchodovanie v hotovosti, či na „predfaktúru“ je neprijateľné už aj v Poľsku a o západnej Európe a trhu EU ani nehovoríme. Nechceme teda obchodovať na faktúry, ale zároveň sa tomuto druhu obchodovania nevyhneme. Skôr či neskôr bude nutnosťou dostávať a poskytovať 30 a viacdňové splatnosti. Zákonite nám naskočia veľké peniaze, ktoré sú síce nezaplatené, ale v splatnosti, podobne ako aj my si budeme musieť zvyknúť na niekoľko miliónové saldá v splatnosti. Z uvedeného dôvodu sme zatiaľ pre Vás, ktorí účtujete v systéme jednoduchého účtovníctva (peňažný denník) pripravili nasledujúce prehľady:

Finančná disciplína u dodávateľov / odberateľov.

Jedná sa o prehľad, v ktorom nájdete všetkých svojich dodávateľov / odberateľov, kódom a menom. Za uvedené obdobie prijatia je uvedený počet faktúr, priemerný počet dní meškania po splatnosti na jednu faktúru a suma neuhradených prostriedkov po splatnosti. Zostava je zoradená podľa neuhradených prostriedkov od najvyššieho čísla po najnižšie.

Hodnotenie dodávateľov / odberateľov.

V tomto prehľade si zhodnotíte zisk či stratu, ktorú Vaša spoločnosť má preto, že dostávate či poskytujete tovar „na faktúru“.  Program počíta denný úrok od dňa vystavenia / prijatia dokladu do dňa zaplatenia. Hodnotenie dodávateľov Vám ukáže aké úrokové zaťaženie by ste mali, keby ste si zhoršili vzťah s dodávateľom a boli ste nútení prejsť na hotovostný nákup. Naopak, vo vydaných faktúrach hodnotíte svoje úverové zaťaženie, o ktoré prichádzate len a len preto, že poskytujete splatnosti. Ak je teda spoločnosť, ktorá Vás tlačí do vysokých splatností a „dobrých“ cien, doporučujeme porovnať cenový rozdiel, ktorý vám vypočíta sklad a stratu zo splatnosti, ktoré Vám vypočíta účtovníctvo. Ak odpočtom čísel zistíte, že profit nie je zaujímavý, doporučujeme uložiť peniaze do banky a zhodnotiť ich týmto spôsobom.

Uvedené zostavy dopĺňa hodnotenie jedného dodávateľa, ktoré Vám vypíše za zadané obdobie všetky doklady od dodávateľa či odberateľa a pri každom z nich jednotlivo vypočíta meškania po splatnosti a počet dní v evidencii. Uvedený prehľad Vám vytlačíme na požiadanie.

Eva a Andrej