HajaReport 07/1997

Vážení priatelia,

a konečne tu máme leto. Čas dovoleniek a leňošenia. Začala sa uhorková sezóna. Ale aj v lete sme sa dozvedeli veľa nového. Ako to povedal pán premiér  pre podnikateľov všetko zdražie. Začneme benzínom. Potom elektrinou, plynom a energiou vôbec. Ďalej sa pánovi premiérovi nepáči, že podnikatelia používajú služobné autá. Preto zdražejú pre podnikateľov autá. Najviac sa nám páčila veta: „Keď sa chcú vyvážať nech platia !!“. Samozrejme, že sa znova zavedie prirážka pri dovoze, preto zdražie mnoho vecí, napr. aj počítače. Nakoniec zdražie FŠECKO. A bude po paráde. Podnikatelia sú sviniari, ktorí sa len vyvážajú a vôbec žijú tak, že to by si nedovolil žiadny riaditeľ bývalého socialistického podniku. Ten by sa na aute sám nevyvážal – veď on má na to svojho osobného vodiča. Ale to je už o niečom inom…

A ľudia môžu byť spokojní. Ale nám dal – podnikateľom. Ten to vie – len on to dokáže. Kto na tieto reformy doplatí  ? Skúsme si to premietnuť do praxe. Dá sa konštatovať, že skoro 100% maloobchodnej siete je v rukách súkromných podnikateľov. Ak sa pozrieme na veľkoobchod tam je to číslo tiež veľmi vysoké. Ak teda podnikateľom zdražie elektrina, plyn, autá, počítače, telefón, papier… – ak podnikatelia budú mať vyšie náklady, čo asi urobia? Jedinú a najsamozrejmejšiu vec na svete. Premietnu zvýšené náklady ko koncovej ceny. A nebudeme sa báť, veď vieme, že náklady stúpli všetkým rovnako – plošne. Preto sa aj plošne zvýšia ceny. Teda nakoniec si to všetko zaplatia koneční spotrebitelia – drobní daňovníci. Ale veď, kto iný bude platiť. Občan priprav si svoju peňaženku.

Aký to však bude mať efekt na druhej strane? Tlak na zvýšenie miezd. A  to premier dobre vie. Preto ako prvý ide do parlamentu zákon o regulácii miezd. Najlepšie na tom je, že vyššie mzdy nebude môcť dať ani podnik, ktorý je v zisku a na zvýšenie miezd si zarobil svojou lepšou produkciou. Efektivitou práce. Zaujímavá logika, ktorá mám silne pripomína ZEUMS II. Teória rovnakých žalúdkov. Veď jeme všetci rovnako.

Nevadí, nebude NATO, nebude EÚ, nebude západný trh, nebudú peniaze, nebudú projekty ani spolupráca, nebudú…, ale nevadí, veď mi im ešte všetkým ukážeme. Nepodpíšeme generálnu  dohodu,  neschválime štrajk, súdime  samosudcom….

Tešíme sa na leto, dovolenky a  pláže plné pekných zdravých mužov a  žien. Tešíme sa na lepšie časy, keď aj Slováci pochopia, že ak bude konkurencia bude všetko. Potom nebude potrebné, aby zdražovali autá, regulovali sa mzdy. Ak by sme dali toľko energie, čo dávame do rôznych regulácii, ak by sme tu energiu dali do vytvárania trhu a  trhových zákonov boli by sme asi o  100 krokov vpredu. Škoda, škoda, škoda. Veľa úspechov Vám praje

Eva a Andrej