HajaReport 06/1997

Vážení priatelia,

a máme po máji a po referende. Lásky sme veľa nezažili, ale vy…… s  nami bolo poriadne. Nuž, každý si pod slovom LÁSKA predstaví niečo iné. Zomrel máj, nech žije kráľ. Hneď v  úvodnej vete máte doplňovačku ako v  televízii, verím však, že uhádnete na prvýkrát. Žiadnu kolekciu pracích práškov, mydla či čokolády si nebudete môcť z  našho výkladu vybrať. Proste nenabodovali sme. Vivat Slovakia, už nikdy žiadny svár. Po revolúcii sa razilo heslo – naspäť do Európy. Bolo to dobre vymyslené, veď my sme v Európe vždy boli. Kde sa však západní ideologóvia hrabú na nás Slovákov. My si za vzor berieme staré inkvizítorské Španielsko. Veď aj Columbus hľadal cestu do Indie cez Ameriku. A ešte stále sa o ňom hovorí. No a my ideme do Európy cez Rusko. Proste Slovenská cesta. Nevadí, raz sa tam dostaneme. Celkom sa bojíme situácie, keď na druhej strane Dunaja vyrastú ploty. Ale teraz ich nebudeme budovať my, ale Úniáci Európski. A  konečne sa budeme cítiť doma bezpečne – aj bez NATA. Ale sme tým Maďarom, Poliakom či Čechúňom vypálili rybník. Keď som išiel naposledy cez Poprad, vedľa cesty bol z kameňov napísaný nápis – Zimné olympijské hry. Pekná myšlienka, len či budeme mať dostatok víz, len či nás západniari nebudú ignorovať ako Rusi Atlantu. Nevadí, ak nebude olympiáda, budú Hry dobrej vôle. Máme to odskúšané a vyšlo to. A hlavne sa teším na slovenské diaľnice. Začnete pri hraničnom plote s Poľskom a za 4  hodinky budete pri ďalšom hraničnom plote s Rakúskom. To bude paráda.  Musím si našetriť na rýchle auto. A možno v 45 rokoch mi dajú aj pas. Veď ženu a deti nechám ako záruku doma. Smelo vpred na ceste do minulosti.

Ale dosť bolo žlči. Veď to, čo sa deje, je len odozva normálnych slovenských pomerov. Keď sused susedovi sliepku zareže. Nové auto Vám pred blokom korunou obídu. Proste taká normálna slovenská radosť z deštrukcie. Všetci sme si na to zvykli a zmierili sme sa s tým. Ale keď sa rovnako správajú aj tí hore, sme šokovaní. To viete, odkedy vymysleli na Slovensku vidly – Slovensko sa nesúdi. Veď načo dať zarábať fiškáľom. Jedna po papuli a všetko je vyriešené.

Ešte dobre, že máme Internet. Človek sa až potešil, že keď zadal do altavistu (vyhľadávač slov na Internete) Slovakia – početnosť slov o Slovensku sa na Internete zoštvornásobila. Chceli sme, aby sa o nás stále hovorilo a písalo. A  teraz sa hovorí a píše. Nuž aj v  dobrom by bolo načase, ale veď viete, že tí západní novinári len po senzáciách volajú. Tak sme im jednu dali. Všetko zlé je na niečo dobré. Veď od roku 1989 sme ako Slováci nemohli žiadať o politický azyl. Veríme, že sa to čoskoro zmení.

Eva a Andrej