HajaReport 06/2000

Vážení priatelia,

leto je konečne už tu. Čerešne sme už jedli a chutia rovnako dobre, ako po minulé roky. Aj Vás stále niekto otravuje s ponukami na dovolenku, keď nemáte skoro žiadne peniaze? Cestovné kancelárie pre istotu nakúpili málo zájazdov. Mesiac predávania a je vypredané. Nám to nevadí, nakoľko na dovolenku tento rok určite neostane zdrojov. Veru, veru, ťažko sa podniká pri nestabilnom ekonomickom prostredí. Dnes na to doplatili cestovky, ktoré radšej menej zarobia, ako by mali prerobiť na storno poplatkoch. Dnes teda nezarobili cestovky, kto to bude zajtra? Je naozaj smutné, že naši politici si neuvedomujú ekonomické dôsledky svojich výrokov. Za mlada sme podobné vety nazývali – hlody. Výroky predsedu parlamentu o tom, že on nikomu neuškodil, sú skutočne smiešne. SDĽ je v takom stave ako ešte nikdy. Ako KSS mali lepšie meno ako dnes. Ak tak budú ďalej pokračovať, ostane im v zahraničí len jeden partner – Kubánska Internacionála. Sme radi, že po voľbách už SDĽ nebude smrdieť v parlamente. Veď aj my pamätáme na obmedzenia pri kúpe auta, ktoré túto republiku stáli len na nezaplatenej DPH už viac ako je predpokladaný príjem zákona o 3 roky. Pamätáme na to, ako bol tvorený rozpočet, klasickým komunistickým plánovaním nákladov. Ale my už 10 rokov budujeme trhové hospodárstvo. Súdruhovia, od predpokladaných tržieb a výnosov je potrebné začať a nie naplánovať si náklady a potom zvyšovať dane, aby to mal kto platiť. To však predseda SDĽ asi nevie a nevie to ani ministerka financií. Alebo vedieť nechce. Pamätáme na to, že do dnešneho dňa nie je predložená nová koncepcia podpory poľnohospodárstva. A to už nehovoríme o bojkotovaní decentralizácie výkonu štátnej správy. Na Slovensku platí, že na čo politik siahne, tam 100 rokov tráva nerastie. Aj takáto veta odznela na valnom zhromaždení akcionárov VSŽ Košice. Smutné je, že nemenovaný drobný akcionár VSŽ mal úplnú pravdu. Nový zákon o paušálnej dani sa nepripravuje, napriek fiasku toho schváleného. Diskriminácia drobných živnostníkov sa stupňuje, keď po nemožnosti vyplatenia diét pri služobných cestách na Slovensku, či povinnosti platenia cestnej dane aj za súkromné vozidlo si nedajú do nákladov ani paušálnu časť amortizácie. Ich zamestnanec má na všetko právo, ale on ako podnikateľ na nič. Zaujímavá logika. A to ministerka financií hovorila niečo o podpore. Naozaj smutná podpora, keď v otvorenej dlani štátu vidíme len drobné, ale pod mečom zákonov sa stále tvrdšie a tvrdšie vyberajú celé.

Konečne sa to pohlo. VSŽ je „predané“, K+K Pivovary sú predané a postupne predávame všetko čo máme. Smutné je, že peniaze z privatizácie Slovenských telekomunikácií prejeme alebo presunieme do platenia starých dlhov. Za chvíľu nebudeme mať čo predať a jesť treba aj o rok …

Najlepšie bude, ak na to všetko aspoň počas dovoleniek zabudneme. Ani Vám neostalo na dovolenku v zahraničí? Potom si prajeme pekné leto na Slovensku a nech nám to počasie na Domaši vyjde.

[Eva a Andrej]