HajaReport 04/1999

Vážení priatelia,

daňové priznania sú za nami. Všetci sme radi, že sme mohli odviesť do nenaplneného štátneho rozpočtu svoje ťažko zarobené korunky. Pri tvorbe rozpočtu sme všetci videli, že princíp peňaženky stále nefunguje. Čo považujeme v HajaConsulte za princíp peňaženky? Ministerka financií p. Brigita, keď bola v opozícii, veľmi často prirovnávala štátny rozpočet k domácemu rozpočtu. Apelovala na zdravý rozum a jednoduchú matematiku, že 2 a 2 sú 4. Je smutné, že na funkcii ministra sa asi pohľady menia. Podľa tvorby rozpočtu by to u nás doma – ak by sme použili paralelu aj spätne- malo fungovať asi takto. Zasadnú členovia rodiny a zadajú matke svoje požiadavky na kvalitný život. Otec trvá na týchto položkách – potrebujem nové auto, holiaci strojček Philips, končí moje značkové oblečenie a osobný výdaj na úrovni 1000,- Sk je neudržateľný. Potrebujem minimálne 3000,- Sk. Pokračuje dcéra – potrebujem kompletne vymeniť šatník, je viac ako nutné, aby ste ma zapísali na autoškolu a potrebujem novú motorku, najlepšie skúter – Suzuki. Rovnako ako otec si poťažká na malé vreckové a žiada jeho zvýšenie na minimálne 2000,- Sk. Požiadavky syna nie sú až také ťažké. Motorka mu stačí zatiaľ tá po otcovi, potrebuje len jednorázovo 1000,- na opravu – ušetríme teda za nákup novej, a preto bude na značkové handry, lebo kto už dnes nosí neznačkové rifle. Rovnako ako otec potrebuje viac vreckového, lebo tých 500,- Sk, ktoré mal nestačí ani na jeden poriadny žúr. Benzín tiež podražel. Svoje požiadavky má aj matka. Potrebuje nové.. ale veď to už vieme. Všetci sa spoločne dohodnú, že bolo by načase vymeniť byt za lepší alebo najlepšie kúpiť pekný domček na dobrom mieste v meste.

Je ich uvažovanie scestné? Ak by sme sa pozreli na požiadavky jednotlivých členov rodinného rozpočtu, asi by sme uznali, že ich požiadavky nie sú prehnané. Výdavkovú časť domáceho rozpočtu máme teda jasnú, dáme ju na papier. Začneme pracovať na tej príjmovej. Príjem otca je okolo 10000,- Sk brutto a matka je na príjme okolo 9000,-. Čo s tým? Kde je problém? Odpoveď je jasná, je málo príjmu. Je potrebné zvýšiť príjem!! Otec dostane za úlohu pritlačiť na zamestnávateľa, aby od neho dostal aspoň 25000,- Sk a matka, aby sa naplnili výdavky, musí dostať aspoň 20000,-. A je po probléme. Zvýšime výber daní a svoje výdavky máme pokryté.

Na tomto mieste by bolo vhodné zaradiť happyend. Bohužiaľ, pre túto rodinu sa happyend nekoná. Otec je pri 20% nezamestnanosti pri prvom náznaku zvýšenia mzdy vyhodený z práce a matka ho nasleduje. Dnes, ak by chceli naplniť svoju výdajovú časť rodinného rozpočtu, museli by kradnúť alebo… Prečo sa táto naša rozprávková rodina dostala do problémov?

Zabudli na princíp peňaženky. V každom slušnom rozpočte sa najprv vypracuje príjmová časť a potom, keď je jasné čo môžeme rozdať sa pohádame o zdroje, ktoré máme k dispozícii. Náš štátny rozpočet bol tvorený cez výdaje jednotlivých rezortov. Smutné konštatovanie. Ak sa nespamätáme, aj nám za chvíľku ostane len jedna cesta na naplnenie výdajov rozpočtu.

Európsku úniu považujeme za nášho zamestnávateľa. Skúsme im začať formulovať naše požiadavky, ako sa zachovajú. Veľmi by sme sa čudovali, ak by nás chceli a nič by z toho nemali. My by sme tiež nedovolili v našej záhrade, ktorú založil ešte náš dedo a otec prikúpil tamtú hornú lúku, vystaviť bezdomovcom svoj príbytok zo starých plechov, aj keby vyzerali veľmi zúbožene. Podobne je to s Európskou záhradou. Aj tam platí princíp peňaženky.

Prajeme Vám, aby ste v novom roku pri otvorení tej svojej, stále v nej našli toľko peniažtekov, koľko potrebujete.

Eva a Andrej