HajaReport 03/1999

Vážení priatelia,

a máme to za sebou. Snehová kalamita zachvátila aj naše čoraz menšie Slovensko. Najvtipnejšie na tom celom bolo, že meteorológovia hlásili, že sa u nás vlastne nič nestalo, že takéto zimy boli úplne normálne ešte pred 15-20 rokmi. My v HajaConsulte sme si na „normálne“ zimy kúpili jedny celokolesové reťaze, lebo ak náš predpoklad bude správny aj o rok bude namiesto snehu padať kalamita. Peňazí na údržbu ciest je stále menej a menej a snehu stále viac a viac. Studené zimy budú zvlášnym ukazovateľom globálneho otepľovania planéty. Ale nechajme počasie počasím a potešme sa, že je to už pravdepodobne posledná snehová kalamita v tomto roku. Zima je za nami, pripravme sa na povodeň. Teda prepáčte – na leto.

My v HajaConsulte finišujeme, aby sme vypočítali Vaše zisky a straty a dokončili všetky ročné uzávierky včas. Veríme, že sa nám to aj tento rok v spolupráci s Vami podarí. Ekonomické výsledky našho štátu idú dole. Obrat štátu klesá a ako sme sa dozvedeli, ani minulé roky to nebolo ono. Oficiálne výsledky hovorili síce o medziročnom 5-8% raste, ale západné odborné skupiny počítali s 5-8% poklesom. Keď sa Andrej na jednej konferencii rozprával s manažérom spoločnosti Microsoft, v čom to asi môže byť, zhodli sa na tom, že štatistický úrad asi pracuje na čiernobielych monitoroch, a preto červené čísla EXCELU hodnotia ako kladné, ale pritom všetci, ktorí sme si už odtrhli od úst na farebný monitor vieme, že červené číslo je záporné číslo. Nuž čo, neoplatí sa šetriť tam, kde to nie je namieste.

Aj Vám sa páčilo vyhlásenie bývalého ministra vnútra o tom, že expremiér na pohrebe nepoužil ani jedno hrubé slovo? Nechápali sme, ako je to možné. Nechceli sme uveriť, že by si televízia dovolila takúto nehoráznosť. Pri skúmaní rôznych možností nás napadlo vypočuť si ešte raz nahrávku rozhovoru Krejčí – Lexa, ktorú uverejnilo rádio Twist. A bolo nám všetko jasné. Človek, ktorý členov zboru polície nazýva koko.., pre takého človeka je pič…. bežné hovorové slovo a do hrubosti má ďaleko, ďaleko. A vôbec, čo je na pič…. hrubého. Podľa nás nič. Ak sa teda na túto vec pozrieme z pohľadu HZDS, nič hrubé sa nestalo.

Vec, ktorú kvitujeme je zavedenie press klubu spolu s hlasovaním divákov. Za 6,30 Sk môžete preukázať priazeň či nepriazeň tomu „svojmu“ ministrovi alebo priamo predsedovi vlády. Je vidno, že postupne zavádzame štandardné demokratické prostredie. Povedať si bude môcť každý to, čo chce a minister si potom tiež urobí to, čo chce on. Klasická parlamentná demokracia. Je to tak, nemáme sa na čo tešiť. Vláda sa od nás pokúsi vytiahnuť poslednú korunu, a to rôznymi spôsobmi. Platením na televízny a rozhlasový príjem na každú elektrickú prípojku, platením preddavkov, platením garančného fondu ako platením aj za telefón, keď chceme ukázať, že nám už uvedená persóna pekne lezie na nervy.

Prajeme Vám v tomto roku veľa sily na prekonanie ďalšieho dna.
Eva a Andrej