HajaReport 02/1999

Vážení priatelia,

narodil sa nám balíček ekonomických opatrení a zomrel Ducký. Nuž, taký je život. Narodenie a smrť patria spolu ako brat a sestra. Nebudeme polemizovať, prečo zomrel exminister a exriaditeľ SPP. Konečne môžeme konštatovať, že na rôzne teórie a podozrenia sú tu pracovníci orgánov činných v trestnom konaní. Určite zistia, prečo sa to stalo. Či vypátrajú aj človeka, ktorý držal strelnú zbraň a pálil, to je otázne. Možno to bol novodobý ŠAKAL a dnes je už na Bahamách alebo niekde v Čečensku a čaká na ďalšiu zákazku zo Slovenska. A máme také zlé tušenie, že ďalšia zákazka príde čoskoro. Pán expremiér Vladimír asi vie, prečo okolo neho, ešte aj dnes, pobehuje niekoľko statných chlapcov a chráni ho aj vlastným telom, ak bude treba. Najhoršie na tom je, že pravdepodobne ani Vladimír nevie, kto, čo a prečo. Preto je aj taký nervózny. Správa sa ľudsky. Ak sa k nemu priblíži novinár na bližšie ako 3 metre inzultuje ho najprv slovne – pekne ostro ako sa na inteligenta sluší a ak to nepomôže a novinár s plačom neodbehne, tak potom nastupujú fyzické tresty. Čo ho čo majú na pohrebe novinári fotiť.

Ale, ako hovorí Wolf, dosť bolo Mečiara. Narodil sa nám balíček ekonomických opatrení. Znova nám niekto sľubuje prosperitu za rok, dva. Povieme tak ako si myslíme, že už neveríme prosperite, ktorá vypukne za rok. Neveríme ani tomu, že niekto pomôže malým a stredným podnikateľom. Keď si nepomôžeme samy, všetci na nás budú kašlať. Daňové zaťaženie rastie a podľa terajšej vlády sa máme voziť v automobiloch kvality Tika, Punta či Felči bez akýchkoľvek vylepšení. Proste seriový slovenský podnikateľ má nárok na sériové auto nižšej strednej triedy. Nový minister práce a sociálnych vecí sa mení na Jánošíka, nakoľko jeho zákon je práve v indíciách Jánošíkovho – bohatým bral a chudobným dával. Presne to je garančný fond. Ziskové podniky budú do garančného fondu odvádzať nejaké tie percentá, z ktorých chudobné podniky vyplatia v čase konkurzu nevyplatené mzdy svojím pracovníkom. Načo platíme dane z príjmu? Dodnes sme boli presvedčení, že aj na tieto účely. Ale asi to tak nie je. Tiež sme boli presvedčení, že Jánošík napriek tomu, že bol národným hrdinom, bol zlodej, a preto ho postihla smrť zavesením za rebro. Nuž čo, niekto je nepoučiteľný.

Sledujeme novú vládu a žasneme. Ak to, čo robia máme nazvať systémovými opatreniami, tak potom nevieme, čo je systém. Podľa nás sa premenili na hasičov požiarov, ale aj to hasenie je niekedy rýchle a neodborné. Nepomôže tvrdenie, že požiar sme uhasili tým, že všetko uhorelo a už nebolo čo horieť. Vieme, že 60% pracujúcich na Slovensku má prijmy na úrovni do 7500,- hrubý. Pozrel sa niekedy niekto na platy zamestnancov prirodzených monopolov ako sú telekomunikácie, elektrárne, rozvodné závody, vodárne a podobne? Boli by sme prekvapení, aké platy si nadeľujú v týchto podnikoch. Povedané jednoducho, nadeľujú si viac ako vyrobia, dostanú štátny podnik do straty, a preto zvýšia ceny a znova majú na nadštandard. A platíme to všetci. Pripravme sa teda na garančné fondy, kde my bohatí budeme dávať percentá, aby potom chudoba typu VSŽ mala z čoho mzdy vyplácať.

Ako z toho von? Sme presvedčení, že jednoducho. Je potrebné vniesť do života poriadok. Ak nestihneme termín v súvislosti so štátom, sme pokutovaní. Skúste podať DPH 27. v mesiaci a 5000,- Sk pokuty nám hrozí. Preto to musí platiť aj naopak. Ak štátny úradník v zákonom stanovenom termíne neodpovie na Vašu žiadosť, musí ho to stáť peniaze. A ak sa to bude opakovať, potom ho to musí stáť miesto. Podobne musia pracovať súdy, prokuratúra, exekúcie. Tridsať dní od podania musí byť pojednávanie. Ak sa bez ospravedlnenia jedna strana na pojednávanie nedostaví, súd prebehne bez nej. Právoplatne rozhodne a polícia právoplatné rozhodnutie doručí. Do zákona musíme dostať aj paragraf, že ak niekoľkokrát po sebe polícia menovaného nenájde na adrese jeho trvalého bydliska, považuje sa súdny príkaz za právolatne doručený a je po vtákoch. Počká sa 15 dní na podanie odvolania a ak nepríde, nastupuje exekúcia majetku. Za 45 dní je po nesolventnej firme. Tak, ako všade na svete. Na túto zmenu však vláda ešte nedorástla. Alebo, že by ľudia nevolili zmenu?

Dobré garancie Vám prajú
Eva a Andrej