HajaReport 05/1999

Vážení priatelia,

máme za sebou začiatok roka a vystúpenie Dr. Vladimíra Mečiara v relácii NA TELO v televízii Markíza. Napriek tomu, že pred voľbami vtipne prirovnával túto televíziu k peklu a najkrajšie slovo, ktoré pre túto televíziu mal bolo opozičníci, dnes sa situácia mení. Veď ako sa hovorí, zíde z očí, zíde z mysle. A LenON skutočne zmizol. Preferencie klesajú, a preto je dobrá aj Markíza. Páči sa nám, akí sme my Slováci divní. Nezamestnanosť stúpa na úroveň 25% a my sa hádame pre Kosovo. Kosovo rozdeľuje rodiny rovnako ako niekedy politika HZDS. Niektorí ľudia sa musia vadiť, aj keby chleba nebolo. Je skutočne smutné, že Slobodan Miloševič vyháňa z Kosova Albáncov, ale bolo smutnejšie, že kosovskí Albánci chceli územnú autonómiu pre Kosovo a keď ju nedostali, vznikla Kosovská oslobodzovacia armáda. Nevieme si ani predstaviť situáciu, že by naši rómski spoluobčania kládli na vládu požiadavky územnej autonómie a ak by im ju vláda nedala, tak by založili Rómsku oslobodzovaciu armádu (ROA) a terorizovali by gadžov na „svojom území“ aj zbraňami. Podobne to platí o našich maďarských Slovákoch. Vieme pochopiť, prečo má súčasná srbská vláda takú veľkú podporu zo strany srbského obyvateľstva. Zároveň však vieme pochopiť aj Albáncov, ktorých rodiny celé roky žili na území Kosova, Albáncov, ktorí chceli len spokojne žiť a dnes ich pod hrozbou smrti vyháňajú z domova srbskí vojaci. Veru, robiť si dnes srandu z rádia TIRANA by asi nebolo na mieste. Stále platí to, čo povedal Kristus Petrovi, keď odsekol ucho pri jeho obrane: „Kto mečom bojuje, mečom zahynie.“ Sme presvedčení, že pravda nie je čiernobiela. Pravdu má Miloš Zeman, ktorý povedal: „V Kosove proti sebe nebojujú dobrí chlapci a špatní chlapci.“ Nepoznáme spravodlivú vojnu, aj keď nás marxisti dlho presvedčovali o opaku.

Kosovo je vec názoru. Čo preváži, ľudské práva jednotlivca, alebo práva štátu na územnú celistvosť? Odpoveď je názor a kvôli tejto odpovedi hynú ľudia. Veru, neoplatí sa veci zjednodušovať. Zjednodušovanie zabíja. Dnes v Kosove a zajtra …

Ak už rozprávame o Kosove, nedá nám nevidieť aj druhý aspekt konfliktu. Ako niekedy poznamenal Klaus, o peniaze ide aj v tomto konflikte až v prvom rade. Amerika, ktorá má v NATO rozhodujúce slovo, začala vojnu v Európe a doláru sa od začiatku konfliktu na burze veľmi darí. Dolár stúpa nielen voči korune (SKK), ale aj voči marke (DM). Kto by konvertoval USD na EURO, keď je v Európe vojna? Američania sa na tejto vojne zase poriadne nabalili. A znova rovnako ako v druhej svetovej nemajú mŕtveho skoro žiadneho civilistu, nemajú zrovnanú žiadnu dedinu a nemajú zamínované žiadne pole.

Jedinou výhodou celého konfliktu je to, že Rusko je existenčne závislé na finančnej podpore z USA. Preto nezačne nič v Kosove a jeho jediným útokom bude rétorika. Preto sme 100% presvedčení, že ani pozemný útok možnosť III. svetovej neprinesie.

V mesiaci MÁJ Vám prajeme veľa lásky.

Eva a Andrej