HajaReport 03/2000

Vážení priatelia,

boli ste sa už podpísať? Referendum! To je to, čo nás zachráni. Slobodne rozhodneme, že novú vládu pošleme do hája a dáme si tam starú vládu, ktorú pošleme do hája do roka a do dňa. Novinári už nemali o čom písať, preto sa hodila ľudu ohlodaná kosť. Mäsa už na nej niet, ale to nevadí, psy sa pobijú aj o kosť. Je nám smutno, keď vidíme politický boj toho najprimitívnejšieho rangu. HZDS nemá žiadny nový a lepší program, ale „nová vláda to nevie“, preto ideme do vlády my, „staré kádre“. Je pravdou, že to vieme ešte menej, ale to nevadí. Zoberieme pôžičku, zvýšime dôchodky, pridáme sociálne Rómom a vo voľbách máme 21% od dôchodkárov a 10% od Rómov. (Len tak pre zaujímavosť, Róm znamená v rómskom jazyku – Človek, nevieme, prečo potom nás „bielych“ volajú Gadžo.) Tešme sa teda na ďalšie neúspešné referendum a ďalšie peniaze, ktoré výrobná sféra poskytne štátnej správe na prežratie. Neúspešné referendum si môžeme dovoliť, veď nemocnice, lekárne, školstvo, armádu či políciu máme úplnom poriadku.

Na politikov sa však nemôžeme hnevať. Oni len pochopili zvláštnu črtu slovenského národa. U nás je „geroj“ ten, ktorý len nadáva, kritizuje, všetko vie hubou najlepšie a jasne ukazuje na problémy tých iných. Slováci sú veľmi ľahko proti, ale veľmi ťažko sme za. Sme proti NATO, EU, proti profesionálnej armáde, sme proti Židom, Rómom, Černochom. Presne tak ako, hovorí Rasťo Piško: „Já mám lidi rád, ale ať mne neserou!“ Proti sa zjednotíme rýchlo, ale za – to je na dlhú debatu. A teda debatujeme, debatujeme, debatujeme a potom sa čudujeme, že tí, čo aj niečo robia, sú ďalej. A tak dovážame výrobky Made in Malaysia, Made in China a čudujeme sa. Na nenávisti sa dajú na Slovensku chytiť pekné politické body, ale z nenávisti sa nenažereme. Nevadí!

Najhoršie na celej veci však je, že SDĽ začína blokovať najväčšiu vec, ktorú chcela táto vláda urobiť. Decentralizácia štátnej moci to bolo to, prečo túto vládu volilo mnoho ľudí. Je smutné, že naše mestá dostanú z daní len 4-5% a všetko ostatné sa rozdeľuje v štátnom rozpočte, alebo v Bratislave. Potom to aj tak vyzerá, že v Prešove sa zarába len 65% z platov v Bratislave. Ak sa nepodarí decentralizácia, nepodarí sa nič. Tento krok naráža na dva momenty. Jednou je to, že úradník, ktorý peniažteky niekde v Bratislave rozdeľoval, príde o dobré miesto s pekným platom a pravidelným prísunom úplatkov. Ten bude proti. A čuduj sa svete, aj ten starosta obce či malej dedinky je proti, lebo stále platí slovenské špecifikum. S hubou vieme všetko najlepšie. Dobre padlo starostovi 20 rokov hovoriť: „Nemáme vodovod lebo Bratislava nedala peniaze“. Teraz, ak dostane peniaze a kompetencie, na koho sa bude vyhovárať? Má priznať, že je nemohúci a že nemá ani projekt? Veď aj jemu sa páči byť starostom a nestarať sa.

Nemáme to tu na Slovensku jednoduché. Decentralizácia pravdepodobne nebude, teda nesplní sa hlavný cieľ SDK. Privatizácia sa pravdepodobne nedošetrí a spadne aj hlavný cieľ SOP. Lepšie sa nemáme, teda neplní sa ani hlavné heslo SDĽ – lepšie žiť. Pozemky neprejdú pod správu obce, teda nepomôže si ani SMK. A my debatujeme a debatujeme a debatujeme….

[Eva a Andrej]