Vážení priatelia,
a máme po ekonomickom zázraku. Všetci politici nám sľubovali raj na zemi, ale ten neprichádza. Nekoná sa druhé Švajčiarsko, nekoná sa prosperita, proste a jedným slovom veľa vecí sa nekoná. Od 1.2.2000 nám opäť klesne kúpyschopnosť obyvateľstva. Ľudia viac zaplatia za teplo, plyn, proste energie a na ostatné ostane menej. Znovu môžeme očakávať nižšie tržby, nakoľko objem práce nerastie. Práce nám veľmi ubúda a každý piaty človek na Slovensku je nezamestnaný. Konečne rekord !!! Sme na prvom mieste v Európe v nezamestnanosti. Silné národy takáto skutočnosť vyburcuje, ale nás? Zatiaľ nepozorujeme žiadne aktivity, okrem toho, že sa stále viac a viac kradne. V parlamente rokujú o veľmi, veľmi dôležitých veciach, uzatvárame zmluvy o dobrej spolupráci s Papuou, Kongom či Strednou Afrikou. Proste prijímame životne dôležité zákony a rokujeme a rokujeme.
Sme už 100% presvedčení, že žijeme v chorom svete a chorej krajine. Ľudia si ani pri 25% nezamestnanosti nevážia prácu a kľudne skĺznu do sociálnej siete a ešte sa s tým doma v krčme chvália. Najčastejšou odpoveďou na otázku,“Kde pracuješ?“ je „A čo som sprostý?“. Za 50 rokov sa nám podarilo všetko obrátiť naruby. Už neplatí známa veta apoštola Petra:“ Komu sa nechce pracovať, nech ani neje!“ A neplatí ani z desatoro „Nepokradneš“. Dnes je sprostý ten, kto pracuje a koho pri kradnutí chytia. Sme presvedčení, že nie je schodnou tá cesta, keď všetci to položíme, ukončíme podnikanie a pôjdeme sa registrovať na úrad práce. Alebo, že by sme všetci nasadli do autobusu a išli na sever? Málo východísk nám ukazujú naši vodcovia. Žiadna schodná cesta. SDK už neexistuje, SDĽ je práve tou stranou, pre ktorú máme ten srab, ktorý máme. SDĽ má všetky kľúčové ministerstvá – financie, prácu, školstvo, poľnohospodárstvo, má predsedu parlamentu a predsa sa tvári ako keby ani nebola vo vláde. Podpora podnikania sa zmenila na likvidáciu podnikateľov. Ministerka financií nám v novom zákone o príjme schválila náklady na dopravu na PHM vo výške 85% z čerpania PHM, ak zdokomentujeme náklady do výšky 100%. Odbúrané sú aj náhrady na použitie súkromného vozidla, ak bolo predtým v ľubovoľnej firme už odpísané. A teraz sa špekuluje nad tým, či sa bude môcť uplatniť odpočet DPH z bločkov PHM zo 100% alebo len z 85% ceny. Podobne Ústredné daňové riaditeľstvo špekuluje nad tým, že nebudú uznávať do nákladov cestovné náhrady – amortizácia súkromného vozidla, odvolávajúc sa na novelizovaný zákon o dani z príjmu. Len 85% z ceny PHM. To je zatiaľ ich stanovisko. Veríme, že nie je konečné. Ak to bude tak, tak všetky distribučné firmy a veľkoobchody budú musieť zvýšiť ceny, aby mali na zaplatenie dane. Kto tak neurobí, v roku 2001 skrachuje. Proste nebude firma 21. storočia. A máme po ekonomickom zázraku a prosperite. Nastúpil tvrdý komunizmus v podaní SDĽ a ministerky financií. Keď tak nad tým uvažujeme, nevieme čo je lepšie. Či štátny terorizmus v podobe únosu exprezidentovho syna, alebo štátny teror v podobe ekonomického tlaku, ktorý v mnohých rodinách siaha už až na základné potraviny. Už neplatí to slávne rímske – chlieb a hry. Chleba už nemáme. O to viac máme politických hier.
Teda po tom, čo nám vláda trošku dala v podobe iného výpočtu daní zo mzdy a príjmu nám aj 2x vzala. Dovolila nám v novom roku odpísať jednorázovo do nákladov majetok do 20 000,- Sk a vzala nám možnosť cestovať vlastným autom, ktoré sme si kúpili nad 450 000,- Sk.
Začína teda prelomový ekonomický rok. Nevedeli sme, kde je to dno. Dnes už to vieme. Ekonomické dno v podaní slovenských politikov je hlad. Ak prekonáme to, prekonáme všetko. Rok 2001 bude lepší. To už možno nebudeme hladní. Budeme z najhoršieho vonku.
Aké problémy majú v Amerike? Veď aj tam majú problémy! Nevedia, či napríklad pri kúpe hodinek uprednostniť klasické, elektrické alebo najnovšie hodinky Casio WQV-1, ktoré pracujú aj ako jednoduchý fotoaparát. Veľký problém majú aj v predajni s počítačovou technikou. Majú kúpiť klasické PC alebo iMac? Notebook, handheld alebo stolný počítač? Americký či Japonský výrobok? Ak idú do banky po úver, nevedia sa rozhodnúť v akej mene si ho majú zobrať. Veď posúdte sami. Ak by sme brali v USD, úrok by bol 4,3% p.a., ale keby sme brali v Euro, úrok by bol len 3,2% p.a. Koľko vyvezieme do Európy? Oplatí sa USD alebo Euro? Ťažké rozhodovanie! Alebo je lepšie emitovať akcie na burze cenných papierov a takto získať peniaze na investíciu? Nerozdrobia sa nám akcionári? Nezíska niekto kontrolný podiel vo firme? Alebo nebude lepšie delenie akcií a následná výmena s konkurenciou a s tým spojená fúzia? Schváli ju protimonopolný úrad? Aké je veľké riziko neschválenia? Neprerobíme na tom?
Proste, svet má problémy, preto vidíme tie naše trošku ružovejšie. Ak by sme mali veľkoobchod, už dnes by sme požiadali o vydanie koncesie na nákladnú a osobnú taxi službu, lebo taxi má právo odpočítať 100% nákladov na PHM. A potom by sme poskytovali služby nášmu veľkoobchodu. A nech ich tam v Bratislave aj porazí.
Veľa úspechov v poslednom roku 20 storočia praje
[Eva a Andrej]