HajaReport 04/2000

Vážení priatelia,

a máme tu Jar. Skončili naše výpočty neúspechov, daňové priznania sú priznané. Čo sme nestihli, už nestihneme. Začína nový rok a nová Jar. Pripravíme si teda vajíčka, čokoládových zajačikov, „letnejšie“ oblečenie a obutie a necháme sa plne opantať novou Jarou. Snežienky si už asi nenatrháme, ale tak je to správne. Veď keď pozorujeme mestkých ľudí, ktorí vyrazia do lesa, chovajú sa ako kombajny. Trhajú všetko, na čo narazia. Každý chce mať troška Jari vo svojom domove, ale aby niečo zostalo aj tam vonku. My teda netrháme a radšej sa chodíme len tak „kochať“. Rovnako ako R. Hrušinský vo filme: „Vesničko má strědisková“. Je tu proste nová Jar, lepší vzduch, dlhší deň a viac možností. Prajeme Vám peknú Jar a dobrý rok.

Vstupujeme teda do nového „účtovníckeho“ roka. Aký bude? Bude to rok oživenia a dobrých zárobkov, alebo rok útlmu a dalšieho úpadku? Ťažko povedať. Prvé lastovičky už prileteli. VSŽ má možnosť mať nového a solventného majiteľa, len tým starým sa to asi nebude páčiť. Pivovary po predaji spoločnosti Karola Konárika K&K Pivovary s.r.o. budú plne v rukách nadnárodných spoločností. Pri Košiciach sa stavia nový závod na výrobu počítačových koncoviek, spoločnosť Billa chce otvoriť do konca roka ďalších 30 supermarketov a hypermarketov, ktoré oni volajú Billa a Big Billa. Ďalšie obchodné spoločnosti sa pripravujú vstúpiť na slovenský trh. Oveľa hlavnejšie ako supermarkety sú ale výrobné spoločnosti. Na východe to okrem Košíc nevyzerá veľmi dobre. Žiadny strategický partner sa nečrtá ani v Prešove, ani v Humennom, ani v Sabinove, ani v Strážskom, na východe sa proste práca nečrtá. Preto sme pri hodnotení roka 2000 trošku zdržanlivejší. Rok 2000 bude podľa nás rok ťažký. Rok, ktorý poriadne „zaklepe“ každým z nás. Veď náklady nám rastú a rastú a naše tržby stále klesajú. Bude to rok zmien. Zmeny vlastníkov sa už začali. Potom sa pridajú zmeny v štruktúre spoločností a v neposlednom rade sa určite zmení aj kultúra v organizáciách. Očakávajú nás výrazné zmeny, ktoré sme všetci trošku očakávali, ale zároveň sa ich všetci trošku bojíme. Ľudia však volili zmenu a tá nastáva. Zatiaľ je to zmena k horšiemu, ale …

Páči sa nám aj návrh nového sociálneho zákona. Po polroku bezproblémovej evidencie na úrade práce sa bude môcť občan rozhodnúť. 1/ Ak má školopovinné deti a riadne sa o nich stará, bude môcť ostať a starať sa. Štát bude platiť nemocenské, sociálne a dôchodkové poistenie. Nový zákon teda opätovne zavádza zamestnanie: „žena/muž v domácnosti“, tak ako to bolo aj za komúny. 2/ Ak chce plné sociálne dávky, t.j. 4300,- Sk/mesiac, musí prijať polovičný úväzok verejno-prospešných prác. Tieto práce budú organizovať mestá a obce v ich prospech. 3/ Ak sa vyhne práci, alebo o prácu nejaví záujem, je automaticky preradený na dávku na prežitie. Táto dávka bude na úrovni 1500,- Sk/mesiac a nebude musieť byť vyplatená v peniazoch.

Postupne začíname rozumieť, prečo sa na západe ľudia ako prvé pýtajú na zdravie a hneď potom na prácu. Prajeme nám všetkým, aby sme mali dobré zdravie a peknú prácu.

Peknú Jar Vám praje tandem
[Eva a Andrej]