HajaReport 03/1997

Vážení priatelia,

máme  tu  jar. Konečne skončila tá dlhá a zlá zima. Ako každý rok, aj teraz sa tešíme – tešíme sa na slniečko. Tešíme sa na teplé lúče našej jasnej hviezdy. Snežienky, tráva, ktorá vyháňa nové zelené lístky, príroda a jarná vôňa. To je to, na čo sa tešíme. A ako je to s Vami? Ešte dobre, že sú na našej malej modrej planéte skutočnosti, z ktorých sa môžeme tešiť. Dobre to zariadil ten náš Stvoriteľ.

Ak sa na svet začnete dívať z tej lepšej stránky, nebude lepší, ale Vy prežijete kvalitnejší život. My sa už nezlostíme nad nezmyselnosťou referenda o NATO. Ale kľudne odpovieme na otázku NATO odpoveďou NAČO. Čudné referendum. Nikto nás tam nechce a my sa referendujeme. Tu u nás sa nemôžeme zbaviť dojmu, že západná Európa z nás musí mať asi peknú srandu. A podobne je to s referendom o prezidentovi. Ak si prezidenta zvolíme sami (proti čomu nič nemáme), musí mať určitý volebný program. Podľa programu mu dáme alebo nedáme svoj hlas. Niekto vyhrá. A potom ten niekto nedostane žiadnu možnosť svoj program naplniť. VladoVláda mu nedá do rozpočtu kancelárie ani korunu. Teda, ak národ povie „Á“ mal by povedať aj „B“. Veď my „Východniari“ vieme, že prezidentova kancelária v Košiciach žije len zo sponzorských darov. Hlavne darov mesta Košíc, ktoré tieto prostriedky dostáva od istej nemenovanej železiarne. Čudné referendum. Veru, veru, dejú sa tu u nás na Slovensku čudné veci. Veď sme už jednou nohou …. (v Európe, v  hrobe, v  lajne – nech si čitateľ doplní podľa svojich osobných skúseností).

Čaká nás prosperita. Aspoň nás o  tom presviedčajú naši mocní. Veď kto by si vedel predstaviť zjednotenú Európu bez Slovenska? Veľmi často naši politici kladú túto otázku, ale jasnú odpoveď nedostávame. Nuž čo. Odpovieme si sami. Naša skúsenosť nám hovorí, že bez Slovenska by si Európu dokázal predstaviť každý. Okrem Slovákov. Teda nám by malo v prvom rade záležať na tom, aby sme sa do Európy dostali. Ale to je už o  niečom inom. Nechápeme svoju veľkosť (alebo lepšie povedané malosť). Chceme do všetkého hovoriť, chceme aby nás trpezlivo počúval veľký Rus aj zjednotený Nemec. Veď máme čo ponúknuť, napr. organizovanie referenda.

Ale nás to necháva v kľude. Zasmejeme sa nad koncami presýpacích hodín a dobre sa zabavíme nad prenosom z  parlamentu. Veď prečo sa hnevať a  zlostiť. Príde nová jar, rovnako ako pred rokom – neomešká sa. Teda tešte sa aj Vy z pekných vecí a nechajme „zásadné rozhodnutia“ politikom.

Važený priatelia,

nenamáhajte sa, zožeňte si väčšie kladivo. Veď koľko ľudí z nášho – a  veríme, že aj z  Vášho – okolia  sa nenamáha. A  celkom pekne žije. Tu u  nás sme radi, že nás práca, ktorú sme si dobrovoľne uložili na plecia, ešte stále baví, rovnako ako nás bavila pri založení firmy. Máme radosť z  dobre vykonanej roboty, rovnako ako máme radosť z  novoprichádzajúcej jari. Veľa radosti, priatelia.

Eva a Andrej