HajaReport 02/2004

Vážení priatelia,

ako vnímate nový rok? Pozitívne, alebo negatívne. Je to rok, keď sa Európa rozhodla prijať kandidátske krajiny medzi seba. Je pravdou, že sa veľmi neťapli po vrecku a pomoc prepočítaná na jedného obyvateľa nie je ani v cene polovičky nádrže benzínu do osobného auta, ale majú aspoň snahu niečo riešiť. Veď priznajme, sa ak sa bude rozširovať Únia za niekoľko rokov o Moldavsko, Rumunsko, Ukrajinu, Bielorusko, koľko sa čapneme po vrecku my? Asi to nebude ani polovička nádrže a zákaz práce pre „mafiu z východu“ budeme požadovať najmenej dve generácie. Ale o tom rozširovanie nie je. Nie je o úzkoprsosti a závisti, ale o tom, že uznávame hodnoty každého človeka. Európa sa to učí a učíme sa to aj my na Slovensku. Konečne už Úrad vlády otvoril kanceláriu a zriadil bezplatnú telefonickú informačnú linku na otázky občanov. Neskoro, ale lepšie neskoro ako nikdy.

Náš minister financií dostal od EÚ cenu za reformy. Vraj urobil lepšie reformy ako by to urobila samotná únia. Pripomína nám to situáciu okolo minulej ministerky, ktorá tiež dostala svetovú cenu (za privatizáciu a ozdravenie bankového sektora na Slovensku) a potom ju odpratali do OSN. Spolu s ňou padla aj Petrova SDA, proste jedna rana a zabila viac problémov. Čakáme, kde odpratajú nášho terajšieho ministra. OSN to ale už asi nebude. Na Slovensku máme teda geniálnych ministrov financií, len o tom nevieme. Ešte dobre, že si to svet uvedomuje. A to nik neveril Vladovi, keď hovoril, že na Slovensku bude druhé Švajčiarsko. Na výskyt ocenených ministrov to už 100% platí.

Teraz by bolo ešte dobre, kedy tie ich nápady pomohli aj Slovákom a nie len ministrom. Ale to už je iná káva a za to sa ocenenia nedávajú (aspoň nie na Slovensku).

Máme tu plesovú sezónu. Na koľkých plesoch ste už boli? Plesali ste vôbec? Veríme, že aspoň Vy ste si našli popri svojich pracovných povinnostiach čas na plesovú zábavu. Vytancovať spoločníčku a celý parket je náš. Proste ples ako sa patrí? Ak máte pikošky z plesov, nepotrebné výhry z tomboly či čokoľvek iné, radi Vás privítame u nás v Consulte.

Nádherne sa nám rysuje aj situácia okolo referenda a prezidenta. Všetci musia byť vďační za to, že naši dvaja nerozhodkovia sa na poslednú chvíľku pod tlakom prosebníkov a miliónov listov rozhodli. „Nemohol som inak ako vyslyšať hlas svojho ľudu, pravil Hospodin“. Alebo to nebol citát z Biblie? Slovensko speje k predčasným voľbám, alebo len k situácii, ktorá tieto voľby priblíži. A potom príde nový Smer. Reforma reformy. Zmena zmenenej zmeny. DPH nebude jedna, bude 7 hladín a každý bude platiť podľa sociálnej situácie svojej rodiny. Sporenie na dôchodky – zrušíme. Nemocnice – postavíme na nohy. Proste „Republice více práce, to je naše agitace“. Ale to tiež asi nebolo z Biblie? Že nie? Máme názor, že táto vláda to skutočne so sociálnou únosnosťou reforiem prehnala. Ale nechceme už komunizmus ani keby sa volal aj piata cesta. Radšej suchý chlieb spolu so slobodou a šťastím ako bravčové koleno spolu s ideológiou súdružskej rovnosti a súdružskej tolerancie.

Tešíme sa na jar a všetkým nám želáme veľa šťastia a mnoho energie.
Eva a Andrej