HajaReport 02/1998

Vážení priatelia,

ani to nebolelo a máme po starostiach. Aspoň Tí, ktorí vedia, že peniaze starosti sú. Ani sme sa nestačili diviť ako sa všetko zdražuje. Najviac nás prekvapili so zákonným poistením motorových vozidiel. Nasmiali sme sa hlavne, keď na STV1 člen dozornej rady Slovenskej poisťovne p. Studenič nevedel pochopiť konanie manažérov, na ktorých by mal dohliadať. Nuž čo, je to skutočne niečo iné, keď havarujú Trabant s embéčkou rady MB 1000, a Mercedes Benz s Volkswagenom Passat. Musíme sa s tým zmieriť alebo jazdiť na niečom, na čo nepotrebujeme platiť zákonnú poistku. Napríklad: pešobus, bicykel, kolobežka … a makroekonomické ukazovateľe sa vraj už nezlepšujú…

Tak ako sa nám postupne svet zdražuje, musíme stále a stále počítať. Pomaly najdôležitejšia bude rovnica má dať – dal. Rovnako ako v podvojnom účtovníctve. Nuž čo, účtovníci budeme všetci. Je dobré, keď počítame.

Ale aby sme sa stále len nesťažovali. Po tom, čo sme začali trošku riadkovo inzerovať v Prešovskom Večerníku sa záujem o našu spoločnosť zvýšil. Sme radi, nebudeme to tajiť. Máme síce trošku priestorové problémy, ale veríme, že aj tie vyriešime. Od 1.1.1998 do našej spoločnosti nastúpila na skrátený uväzok p. Anna Kapcová. Pracuje u nás na oddelení podvojného účtovníctva a momentálne sa zasväcuje do tajov programu hajasoft. Pani Kapcová ukončila strednú ekonomickú školu v roku 1976. Je vydatá a má jedno 16-ročné dieťa. Ak teda prídete k nám, nezabudnite aj p. Kapcovú povzbudiť a zapriať jej veľa pracovných úspechov. Ak sa s ňou dáte do reči, prídete na to, že sa jedná o ohľaduplnú a tolerantnú pani, ktorá má dobrý praktický úsudok. Veríme, že sa jej bude v našej spoločnosti páčiť a časom si zvykne aj na celý ten „frmol“, ktorý my už ani niekedy nevnímame.

Teda HajaConsult žije starostiam, ktoré sú bežné vo všetkých malých spoločnostiach. V tomto roku „plánujeme“ absolvovať niekoľko daňových kontrol – u Vás našich zákazníkov. Nakoľko minulý rok ich bolo šesť – a dopadli vcelku veľmi dobre – predpokladali sme, že tento rok ich bude 2x toľko. Priemerne nám vychádzajú dve daňové kontroly na mesiac. Január si svoj limit už splnil. U dvoch z Vás zazvonil telefón a na druhej strane nik iný ako daňová kontrola na DPH. Uvidíme ako dopadnú, ale veríme, že dobre. V každom prípade Vás budeme informovať. Pri tejto príležitosti si pamätáme na svoje začiatky. Keď sme dostali svoju prvú daňovú kontrolu u zákazníka, boli sme nervóznejší ako pri vlastnej. Ale človek si zvykne aj na šibenicu. Dnes je to častokrát naopak. My ukľudňujeme zákazníka, že aj daňový kontrolór je len človek a že sa nemusí ničoho báť. Dôležitý je ale aj tak prvý kontakt. Ten najradšej zabezpečujeme sami. Keď sa kontrole všetko riadne vysvetlí, naučíme ich čítať naše zostavy a navrhneme pracovné postupy pri hľadaní v originálnych dokladoch, kontrolór vidí snahu z našej strany a kontrola dopadne vždy vcelku dobre. Je dobré, ak sa s ekonómom rozpráva ekonóm. Hovoria rovnakým jazykom a sú si hneď na prvý pohľad sympatickí. Naviac Eva – lebo ona je ten vyvolený z našej strany – zbiera skúsenosti v jednaní na týchto kontrolách a ide jej to celkom dobre. Veď absolvovala už niekoľko desiatok podobných situácií. Náš program vedie všetko, čo predpisuje zákon o účtovníctve – v tom sme si istí – a preto veľké chyby nebývajú a veríme, že ani nebudú.

Teda, ak aj Vám na dvere zajtra zabúcha daňová kontrola, nezabudnite, je potrebné zmobilizovať všetky sily a dať papiere do poriadku. Lebo papier je pri kontrole to najdôležitejšie. A zároveň, ako vieme … znesie všetko.

Držte teda sebe a nám palce a poprajme si pevné zdravie – aby sme vydržali do konca marca, malé dane – aby sme nestratili chuť a nič iné ako rozumnú daňovú kontrolu. A nezabudnite na základnú vec, aj daňový kontrolór je len človek (aj keď nik z nás by tento chlieb nechcel jesť).

V nových aktivitách Vám veľa úspechov praje tandem

Eva a Andrej