HajaReport 01/1998

Vážení priatelia,

ďalšie vymoženosti demokratickej spoločnosti karpatského typu máme za sebou. Skrachovala nám tretia najväčšia banka. Banka investičná a rozvojová. Jej väčšinový vlastník a väčšinový dlžník VSŽ sa rozhodol, že lepšie jej bude pod správou Národnej. Prežívali sme a prežívame túto vec zúčastnene, nakoľko Hajasoft mal účet v tejto banke, v ktorej je už konečne jasno. Najkrajšie zareagovala televízia STV. Je vidno, že pán Kubiš bol sám redaktorom Novín STV. V deň krachu, v hlavnej spravodajskej relácii nebolo o IRB ani chýru a ani slychu. Ale ponúkli nám záber na základný kameň nového obchvatu (cesty okolo niečoho). Veľmi nás tým potešili. Teda IRB to má už za sebou, nás to ešte čaká. Štát z našich daní zaplatí niekoľko desiatok, stovák a tisícov miliónov, aby banku vo všetkej počestnosti zlikvidoval a možno nový vlastník… takto pekne oddĺženú banku aj kúpi… a ak to znovu bude vlastník z tuzemska, môže sa konsolidácia za štátne peniaze znovu opakovať…

Kolobeh života pokračuje. Dnes si hore, zajtra dole. Zopakujeme naše známe RUR. Na Slovensku nič nového. Bohatí sú ešte bohatší, a chudobe zvýšili poplatky. Zatiaľ len v podobe zníženia dotácie na teplo, zvýšenia zákonnej poistky za motorové vozidlá, zvýšenia DPH za spojovacie služby a podobne. Pri tom poslednom sa zastavme. V návrhu zákona o zvýšení DPH za telefóny sa uvádzalo, že hlavne vo väčších spoločnostiach sa veľa a často telefonuje. Preto, ak zvýšime DPH, znevýhodníme ich. Janko Kelňa sa stal známy výrokom: „Zdražme Eurotely !!“ . Čo majú riaditelia len tak, na verím boha telefónovať! Všetko to má ale jeden háčik. Veľké podniky sú plátcovia DPH, preto im telefóny nezdražejú. Oni si dajú DPH do odpočtu. Tebe dôchodca, tebe občan, DPH spôsobí, že od nového roka budeš platiť za každý hovor o 18% viac. RUR. Našlo sa konečne 2,2 miliardy korún a SNS bude spokojné. Smutné je len to, že sa to našlo v peňaženkách našich občanov. Ale kde inde ich budeme hľadať? Na druhej strane štátny tajomník ministerstva sociálnych vecí a rodiny v parlamente vysvetlil jednu zvlášnu vec. Zákon o valorizácii dôchodkov predpisuje zvýšiť dôchodky, buď keď sa zvýšia mzdy občanov, alebo životné náklady dôchodcov. A to je v budúcom roku problém. Mzdy sa vďaka regulácii nezvýšia, ale dôchodky sa budú musieť zvýšiť v dôsledku zvýšenia životných nákladov (teplo, ceny, telefóny …). V sociálnej poisťovni ale na uvedené zvýšenie nebudú žiadne peniaze… lebo mzdy sa nezvýšia… Bude teda potrebné zvýšiť odvody do sociálnej poisťovne, ale hrubá mzda sa zvýšiť nemôže, lebo je tu zákon o mzdovej regulácii… Ani z voza, ani na voz. Môžeme ešte znížiť čisté zárobky pracovníkov, ale potom by odbory, ktoré Vlado vláde nie sú priaznivo naklonené, pravdepodobne zaplnili námestia a občasné štrajky by sa zmenili na štrajky trvalé. Musíme zamestnať Šalamúna, aby to, čo si vo vláde sami navarili, rozriešil. Šalamúna nemáme, máme p. Tkáčika a p. Keltošovú. Ich návrh znie, nebudeme o rok zvyšovať dôchodky, ani keď budú splnené zákonné podmienky, že dôchodky máme zvýšiť. Nemáme peniaze, preto sa na zákon môžeme vy… Dobré riešenie, nie?

Pekne sa nám to zamotáva pri tejto vláde odborníka. Zákony máme nedomyslené. Je to ťažké, keď hlboké analýzy nahradí hasenie problémov, ktoré sme si vyrobili pri prechádzajúcom hasení. Jeden zákon odporuje druhému, jedna regulácia nahrádza druhú. Pripomíname si výrok amerického prezidenta Reagana, keď mu v Moskve vysvetlili princíp socialistického súťaženia a potom dodali, že viac menej myšlienka je dobrá, ale málo to funguje. Záväzky sa plnia, ale efektívnosť výroby nenarastá. Reagan vtedy povedal: „A skúsili ste prestať súťažiť a začať normálne pracovať?“ Nebol to blbý človek. Jeho zákon o negatívnych daniach posunul USA o pekný kus dopredu. Verím, že aj my budeme hodnotiť, kto a kde posunul to naše Slovensko. Tejto vláde sa to podarilo o hodný kus. O tom niet pochýb! Len ktorým smerom, o tom sa vedú polemiky. Ale na to si už vieme odpovedať aj sami. Na to nepotrebujeme „FOCUS“, aby nám povedal, či sa máme lepšie ako pre voľbami alebo nie. A smer je jasný.

Do nového roku Vám prajeme vykročenie tým správnym smerom

Eva a Andrej