Vážení priatelia,
začal sa nám ďalší Nový rok. Rok 2002. Určite ste si aj vy kládli otázku, čo nám nový rok prinesie? Aké zlepšenia? Aké inovácie? Otázky klásť je jednoduché, ale odpovede sú zložitejšie. V oblasti ekonomiky to asi nebude dobrý rok, hoci veľa sa sľubuje od zavedenia novej meny v Európe Eura. Západ aj túto zmenu zvládol bravúrne. Okrem výpadku bankomatov na cca 5 hodín sa nič vážneho nestalo. Obchoduje sa s novými peniazmi a nik z toho nie je skľúčený, tak ako predpokladali euroskeptici. Nová mena sa okrem štátov, ktoré ju prijali pred dvoma rokmi začala používať aj v Juhoslávii a Čiernej Hore. Celkom dobrý ťah od miestnej demokratickej vlády. Nakoľko ide o letoviská – aspoň v Čiernej Hore – tak to, že sa dobrovoľne vzdali svojej meny im prinesie hlavne tú skutočnosť, že turisti sa u nich budú cítiť lepšie. Ceny v obchodoch, v hoteloch ako aj pokuty na cestách sa budú vyberať v rovnakej mene ako v Nemecku či Rakúsku. A o to im ide. Aby sa Nemec pri Jadrane cítil ako doma. Okrem toho, že sa značne zjednodušil kurzový lístok, Slovač zatiaľ žiadnu zmenu nepobadala. Až na to, že česká koruna stojí 1,34 koruny slovenskej. A to sme svorne tvrdili pri delení štátu, že nás Čechúni okrádajú a Slováci robia na nich. Prahu sme Vám celú postavili. Naše firmy z východného Slovenska!!! Aj takéto argumenty padali z úst predsedov a čestných predsedov Slovenskej národnej strany (tušíme ich bolo šesť). Dnes by boli stavebné firmy vďačné za zákazku na výstavbu Prahy, ale lukratívne zákazky nechodia a Čechúni sa tak boja ďalšieho vývoja Slovenska v rukách županov ľudovej strany, že by najradšej zaviedli vízovú povinnosť pre občanov Slovenska. Naša strana sa rozhodla nerokovať a tak „diplomaticky“ svojou neprítomnosťou nemeniť stav, ktorý nám vyhovuje. Uvidíme ako dlho to bude zaberať.
Na Slovensku sa ale veľa zmenilo. Minister vnútra po sérii havárií vládnych vozidiel prikázal, že ani vodič vládneho vozidla nesmie prekročiť rýchlosť o viac ako 20 km za hodinu nad limit. Ako sme videli v televízii VEGA, pre prezidentovu kolónu to neplatí. V obci, kde je 40km za hodinu, kľudne prefrčali 100km rýchlosťou, a to sa ešte v Humennom vyjadril s. Šuster, že išli mimoriadne pomaly, nakoľko vyrazili skoro, aby sa nemuseli ponáhľať. V Humennom to bolo, ešte bez mŕtvych, ale na diaľnici do Bratislavy to už tak dobre nedopadlo. Pre mocných tohto nášho miništátu sa ľudský život stal handrou. Vôbec si neuvedomujú, že sedia častokrát v pancierovaných vozidlách, ktoré sú pre ostatných na ceste rovnako nebezpečné ako kolesové tanky. Nech už je naša armáda akákoľvek, nikdy sme ich nevideli presúvať sa obrnenými vozidlami v kolóne 100km rýchlosťou cez obec. Asi aj „zadubení gumáci“, ako sme zvykli volať našich veliteľov z povolania, majú viac rozumu ako naši vládni funkcionári. Myslíme si, že korunu tomu nasadili záchranári, ktorí ošetrovali nie podľa závažnosti poranenia, ale ústavného postavenia. Najprv ľahké zranenia mocných a ich rodín a až potom zakliesnenú vodičku v atakovanom aute.
Ako vidíte, prežili sme nádherný december. Samozrejme, že nie všetci a nie celý, ale to si už ani nemôžeme želať. Na Drienici nám nasnežili dosť snehu na lyžovanie a niečo aj pripadlo z neba. Na Lysej sa tiež celkom dobre lyžuje, preto sme mali kde zhadzovať svoje prebytočné kilá nabrané na Vianoce. Zvykli sme si, že vietor a 20cm snehu je v Bratislave už kalamitou, ale u nás na východe to nestojí ani za to, aby sa vybral na cestu pluh. Aj údržba ciest sa asi robí podľa kľúča padajúceho hov.., čím ďalej od Bratislavy, tým menej peňazí na 1km cesty. Máme ale svojich županov, a preto veríme, že oni budú hájiť záujem nášho regiónu. Ak samozrejme ich záujem bude ešte v tomto regióne, či štáte. Dožijeme a uvidíme.
V podnikaní nám ministerka financií dala skutočný darček na nový rok. Znova znížila dane. Teda nie všetky, len daň z príjmu, a to na 25%. Nie na Kaníkových 19%, len na 25%. Povolila nám kupovať si stroje do 30-tisíc s tým, že ich jednorázovo odpíšeme. Podobne software do 50-tisíc je náklad firmy v roku zakúpenia. Určite uznáte, že tieto veľké výhody pre podnikateľov musela niečím kompenzovať. Myslíme si, že presne v zmysle jej uvažovania, prikázala podnikateľom podnikajúcim ako s.r.o. ako aj a.s. mať zisk 96-tisíc SK. A ak nie, tak aj tak 24-tisíc preddavku odvedieš, či máš stratu či čo. Je teda zavedená nová daň, ktorú sme u nás Consulte začali vtipne volať štátne výpalné. Daň za to, že existuješ. Voláme ju tak preto, lebo jedinou alternatívou ako neplatiť túto daň, alebo výpalné, je zrušiť firmu. Ináč, ak chceš podnikať, tak plať. Zatiaľ to platí na právnické osoby, ale možno o rok sa v zákone 23.12.2002 nahradí slovo právnické za slovo podnikajúce a bude to. Jednoduché a jasné. Bože môj dobrý, kde to žijeme. Veľké zahraničné spoločnosti dostávajú 10-ročné daňové prázdniny a z nás ide z jalovej kravy úradník teľa ťahať. Tento preddavok vyvolá plno nešťastia, exekúcií a súdov. Ale o to tu nejde. Vraj existuje veľa s.r.o. a mnohé ešte nikdy neplatili dane z príjmu. To, že na to nemajú, to asi našu skvelú vládu a parlament ani nenapadlo. Podvodné s.r.o. budú vznikať ďalej, len tie normálne skrachujú tak ako skrachujú všetci, komu sa na podnikanie zavesia výpalníci. Prajeme všetkým, aby sme túto vládu zmeny prežili, aj keď nič lepšie nás asi nečaká.
Pekný nový rok praje
[Eva a Andrej]