HajaReport 02/2002

Vážení priatelia,

máme pre Vás príjemné správy. Aj na Slovensku zažijeme pokojný a kľudný deň. Už sa sprivatizuje len SPP a bude pokoj. Určite uznáte, že na tomto poslednom koláčiku sa musia politici ešte povadiť ako psy, ale potom už bude mier a bezpečie. A na ten sa veľmi tešíme. Ako viete odvolali Brigitu Schmögnerovú – hurá, hurá, hurá. Je pravdou, že jej odvolanie nebolo štandardné, ale v každom prípade bolo ju za čo odvolať. Tá žena narobila toľko zla, že viac už ani nemohla. Majetkové priznania, 24-tisícová výpalná daň, autá odpisované len do 450 tis. SK, nemožnosť uplatniť stratu v ziskoch v ďalších rokoch, zmena vymáhania spotrebnej dane, zlikvidovanie výrobcov krátkych cigariet, služobné cesty /PHM/, ktoré si dáme do nákladov len z 85%, zvýšenie spodnej hranice DPH na 10%, znovuzavedenie dovoznej prirážky a mnohé a mnohé ďalšie. Bolo ju za čo odvolať. Zámienka bola smiešna, ale vďaka aj za to. Nový minister, ako predpokladáme, sa bude starať hlavne o SPP a nám malým podnikateľom dá pokoj. Dúfame, že zruší tých 24 tisíc pre normálne spoločnosti a nechá túto daň len spoločnostiam trvalo stratovým a nulovým. Tak, ako to bolo pôvodne navrhované. V každom prípade Brigita Schmögnerová nebola tá dobrá a nezjedol ju chuderku zlý vlk Koncoš. To sa len porafali dvaja skutočne zlí ľudia. A prečo by to nás normálnych malo zaujímať. Dúfajme, že natrvalo aj s Petrom pôjde do zabudnutia, tak ako aj celé SDĽ. Prajeme jej to, aj SDĽ-ke. Prajeme exministerke pokojný život, a ak chce experimentovať, prosíme, už len na cvičeniach na vysokej škole. Tam sú študenti na rôzne experimenty zvyknutí, a preto to nebude také zlé ako keď si na experimentovanie vezme celé Slovensko a 5 miliónov ľudí núti podpisovať vyhlásenia, nahlásenia, prehlásenia, priznania, odhlásenia, žiadosti. Nech si tieto experimenty skutočne nechá na semestrálne práce.

Kaníkov zákon proti šikanovaniu občanov zatiaľ neprešiel. Veríme, že sa DS nebude vzdávať. Zákon je dobrý. Jeho podstata spočíva v tom, že ak si štátny úradník od Vás vyžiada potvrdenie, ktoré vydáva iný štátny úradník, môžete ho žalovať a jeho úrad dostane pokutu. Od 5 tisíc do 50 tisíc. A táto pokuta je z 50% Vaša a ďalších 50% je príjem štátneho rozpočtu. V každom prípade daný úrad stratí 100% zo svojho rozpočtu a nebude na prémie či mzdy. Tento zákon by prinútil úradníka neurobiť si z občana poštára, ktorý doručuje len listy jedného úradníka druhému byrokratovi a určite by tlačil aj na zavádzanie elektronického prepojenia úradov. Vláda je proti. Háji vláda aj Vaše zaujmy? Alebo si len chráni svojho úradníka?

Ináč na Slovensku nie je nič nové. SNŠ a PNS majú v zákone o Maďaroch svoju tému, ktorá im, veríme, vydrží až do volieb. Pridala sa aj Matica slovenská, ktorá tiež nevie prežuť, že im maďarská vláda nechce nič dávať a oni by potrebovali. Dobre to povedal Markovič, zákon nikomu nič na Slovensku neberie, ale „načiera“. Maďari dostanú 4 tisíce na školské pomôcky a Slováci od Maďarska nedostanú nič. To skutočne naserie. Maďar sa na preukaz bude môcť v Maďarsku bez problémov zamestnať a Slovák nie. My osobne to neschvaľujeme, nakoľko sa na Slovensku vytvára vrstva „lepších občanov“, ale obdivujeme Maďarskú republiku, že dokázala presvedčiť ľudí, že aj Rumuni, Ukrajinci, Slováci či Juhoslovani sú ich a budú im platiť peniaze. To si na Slovensku nevieme ani predstaviť. Maďari cítia pri vstupe do únie príležitosť pripútať si týchto občanov natrvalo ku Budapešti a robia to. Je smutné, že Slováci na tieto aktivity nemajú adekvátnu odozvu.

Február je však aj mesiac daňových priznaní. Predbežne si rátame svoje dlhy a zisky a tešíme sa z každej nuly. Veď ako sa na Slovensku hovorí, nula ešte zďaleka nie je záporné číslo. Sme radi, že mnohým Vám sa darí aj v týchto ťažkých časoch držať mulovú bilanciu. Je to síce vždy za nejakú cenu, ale nula nie je záporné číslo a to je hlavné. Najhoršie je, že aj niektoré veľkú obchodné reťazce prestali platiť presne. Ale je to aj dobré, lebo dodávatelia a výrobcovia možno pochopia, že mať 50 menších odberateľov je určite bezpečnejšie ako mať jeden obchodný reťazec. Menší nikdy neskrachujú naraz, a reťazcu sa to môže stať. Na konci januára vyhlásil bankrot americký reťazec, pre ktorý sme niekedy pracovali, Kmart. Skrachovali už celosvetovo a definitívne. Aj spoločnosť, ktorá mala 2600 prevádzok na celom svete je „skrachovateľná“. V USA skrachovali aj veľké ropné spoločnosti, letecké spoločnosti ako aj menšie spoločnosti. Podľa analytikov USA pôjde dole ešte do konca tohto roka. Už to nie je ten bohatý brat. Podobne predpokladáme pokles slovenskej koruny. Česká republika privatizuje, všetky peniaze idú do oddĺženia, na rozvojové projekty, do bánk na úvery pre podnikateľov. Štát má toľko peňazí, že banky za vklady ponúkajú už len 2,5 až 3% úroku ročne. Podnikatelia dostanú úver za 4% ročne úplne v pohode. Praha je najpodnikavejšie mesto v celej Európe. Česká republika sa pripravuje na expanziu do okolitých štátov. My sme tiež všetko predali a ostali sme s holou riťou. Všade máme neúmerné dlhy. Peniaze sme proste rozkradli a prežrali. Ak nás do únie nebudú chcieť a nebudeme sa môcť všetci vysťahovať, tak potom nás čaká cesta Argentíny. Dzurinda hraje vabank na Úniu, lebo ináč sme všetci pekne … Aj keď to s nami ani po privatizácii SPP nebude vyzerať lepšie, bude to lepšie o to, že z politiky vypadnú jednotlivci a strany, ktoré sa tešili len na tú rabovačku.

A na tento čas sa spolu s Vami teší aj
[Eva a Andrej]