HajaReport 03/1996

Vážení priatelia,

a  je  tu  marec. Ako hovoríme, koniec  srandy.  Tvrdá realita daňových odvodov  z  nás všetku srandu postupne dostane.  Ak  nám Eva oznámi, ako dopadol  rok,  stále a stále nás to privádza do  zúfalstva. Naše ťažko zarobené korunky  sa  plnými priehrštiami práve v  marci  sypú do nikdy nenaplnenej a  bezodnej  štátnej  pokladnice. Ale čo narobíme,  aj  to  je demokracia. Niekedy dostávame  kacírske myšlienky, ktoré hneď  zavrhneme. Veď aj dane sú na niečo  dobré. Ono je to ťažké. Je lepšie sociálnym  živlom platiť sociálne, napr. v  hodnote  3  mil. korún mesačne (Rudňany),  ako ochraňovať obchody a  rodinné  domy  tých zamestnaných? Je dokázané,  že  po  znížení sociálnych dávok  všade  na  svete rastie kriminalita. Preto  rastie  počet policajtov a vojakov, ktorí  udržujú  poriadok. A tým rastú náklady štátu.  Pri tejto príležitosti nás napadá  starý  vtip. Brežneva upozorňovali,  že  ľudia málo zarobia. A o koľko by  sme  museli zvýšiť platy, aby ľudia zarobili  rovnako  ako na západe? Asi 20 miliárd  rubľov  mesačne súdruh Brežnev. A  koľko  približne  rozkradnú? Asi za 10  miliárd  rubľov  mesačne. Nech teda kradnú,  znela odpoveď veľkého vodcu. Neviem  prečo,  ale nemôžeme sa zbaviť pocitu, že niečo nám to pripomína.

Je  tu  marec. Mesiac nariekania. Mesiac pravdy. V  marci  si vždy spomíname  na  hlavu XXII. V tejto knihe sa uvádza,  že  jeden  z amerických pilotov bol  odborníkom  na bankrot. Každá firma, ktorá  potrebovala dokázať štátu stratu na  niektorom  závode a možnosť straty pracovných  miest,  si ho najala. Bol to odborník  vo  svojej oblasti. Za rok vedel  doviesť do straty aj tú najprosperujúcejšiu firmu. Proste fachman. Keď sme Hlavu  XXII čítali prvýkrát, nevedeli sme o  čom  tu  autor hovorí. Dnes už to vieme  veľmi dobre. Nepotrebujete aspoň na  rok  aj  vy takéhoto fachmana? Škoda, že pracovitý Slováčisko neúspech nemá  v  povahe. Teda sme úspešní, a  preto platíme dane. Presnejšie povedané systém nás núti byť úspešnými, a  preto  sme. Aspoň na papieri. Ono sa ťažko  pracuje  so  stratou, ak nemáte úver. A  úver  dostanú len tí, ktorí majú zisk. Teda ani z voza, ani na voz.

Ešte dobre, že končí zima. Slniečko  nám  síce nedodá zdrojov, ale dodá  nám  tepla. Slnečné lúče zohrejú naše  ubolené  telá a dajú duchu novú energiu.  A  energiu potrebujeme. Veď nás  to  bije  z  každej strany (hnutia). Slniečko  je  spravodlivé. Na každého svieti rovnako.  Teda  nechajme tých vyvolených (či len zvolených) rozhodovať  a  prerozdeľovať naše korunky,  ktoré  v  marci poputujú do štátnych pokladničiek.  Veď pravidlo prerozdelenia stále  platí.  Každý  dáva všetko a niečo aj  dostáva.  Nakoniec nik nebude vedieť kto  koľko  dal a koľko dostal. Ale každý v  tomto procese sa cíti okradnutý. Prečo vlastne  prerozdeľujeme? Prečo nenecháme  peniaze  ľuďom a nech si zaplatia čo  potrebujú  sami… (a dav kričal kacír, kacír… )

Eva a Andrej