HajaReport 02/2003

Vážení priatelia,

nastal nový rok. Rok zvýšených daní, rok štrajkov, rok stúpania nákladov. Aj Vám všetko zdraželo? Podľa posledných prepočtov je to na jednu 5-člennú rodinu približne 1150,- Sk. Ak predpokladáme, že zarábajú obidvaja rodičia, tak je to na jedného cca 600,- Sk mesačne. A to ešte nie je koniec roka. Na tento rok sa pripravuje (ak máme veriť štátnemu rozpočtu) ešte inflácia na úrovni 17%. A pravdou je, že veľa z uvedeného čísla sa odkrojilo hneď na začiatku roka. Najhoršie sú na tom energie. Sme neuveriteľne radi, že sa na Slovensko dostáva aj výroba. Ale ako vidíme, odborárom to nevonia. Chcú platiť svoje výhody, ktoré majú v kolektívnej zmluve z daní. A ak nie, tak zastavíme dopravu na Slovensku. V konečnom dôsledku sme radi, že sa to stalo, lebo vláda vidí, že ľudia sa vedia aj postaviť. Aj keď nad zmyslom štrajku by sa dalo skutočne hlboko uvažovať. Malo to však ten zmysel, že konečne si ministri uvedomia, že máme skutočne veľmi drahú správu štátu. Štátny byrokrat žerie skutočne veľmi veľa financií a už to nie je únosné. Najkrajšie sú reakcie niektorých starostov obcí na novelu Kaníkovho zákona o rodinných prídavkoch. Ak dieťa nenavštevuje školu, tak peniaze dostane na účet starosta a ten má rozhodnúť ako s nimi naloží. A nie je na to žiadna smernica. Žiadne usmernenie. Zákon vychádza z toho, že starosta je volený funkcionár obce (nie menovaný) a že ako taký je kompetentný. Najsmutnejšie skončili starostovia rómskych dedín, ktorí skutočne niekedy pripomínali tragikomickú drámu. Nám to pripadá smiešne, lebo odkedy podnikáme, tak nám peniaze chodia na firemný účet a my (bez usmernenia zhora) musíme sami rozhodnúť ako s peniazmi naložiť. Ak sa sekneme, firma skrachuje. Podobne ako, ak sa sekne starosta, tak ho proste ľudia odvolajú. Je to smiešne. Samospráva chce aj nechce kompetencie. Peniaze na účte by bodli, ale kto sa bude zodpovedať, keď ich použijeme nesprávne? Ak by bola „sprostá“ vyhláška z Bratislavy, tak by som to zvalil na Bratislavu, ale tak. Mám prejaviť samostatné myslenie, spočítať rozloženie rizika, pripraviť plán rozvoja pre našu obec??? A čo je najhoršie, brať na seba riziko, že sa seknem a ľudia mi to spočítajú? Jednoduchšie bolo povedať, Bratislava nedala. Aj na to si budeme musieť zvyknúť.

Páčia sa nám aj aktivity združenia nebankových subjektov. Ak im vláda nevráti peniaze z daní, tak vyhlásia občiansku neposlušnosť. Títo ľudia už zabudli, že na veľké riziko investovania upozorňovala opakovane aj ministerka financií aj podpredseda vlády pre ekonomiku. Ale komu niet rady, tomu niet pomoci. Najlepšie by bolo keby začali hladovať. Pamätáte na hladovku „politických väzňov“ v Británii za vlády „železnej lady“? Vtedy tam zomrelo cca 14 ľudí a demokratická vláda okrem toho, že im skutočne pravidelne nosila jedlo neurobila nič. V demokracii platí sloboda. Nie je len deklarovaná.

Ale sú aj dobré správy. Návrh zákona Daniela Lipšica, ktorý má izolovať násilníkov zo spoločnosti 3x a dosť nás skutočne potešil. A potešilo nás aj to, že ak sa páchateľ dopustil viacerých trestných činov, sudca musí dať trest na hornej hranici alebo ešte viac, ako pripúšťa trestný zákonník za najhorší z nich. Podobne nás potešila aj existencia trestu bez možnosti podmienečného prepustenia.

Ďalšou dobrou správou je to, že v novom roku padol monopol hlasových služieb pre Slovenské telekomunikácie. Aj keď nepredpokladáme masový nástup ďalších kopáčikov, ktorí by rozkopali Slovensko vieme, že sa služby, hlavne pre firemný segment, budú zlepšovať. Už mesiac po páde monopolu máme k dispozícii telefón, ktorý na prenos hlasu používa Internet a ceny volania do zahraničia sú skutočne impozantné. USA, KANADA, Nemecko, VB, Holandsko, Česko za 4,20 SK. Sekundová tarifikácia po prvej sekunde je samozrejmosťou. Proste zavolať si na pevnú linku do USA je lacnejšie ako volať na mobilný telefón v rámci Slovenska. Čo to spraví s „bussinesom“, to uvidíme. A to najlepšie je to, že ak máte 2x uvedené zariadenie (IP telefón), tak volanie medzi sebou je zadarmo (samozrejme, ak máte trvalé pripojenie na Internet).

Ešte veľa dobrých správ v tomto roku vám prajú Vaši priatelia
[Eva a Andrej]