HajaReport 06/2003

Vážení priatelia,

leto, je tu leto !! Konečne sa vyberieme na odpočinok. Čím sme starší, tým viac si uvedomujeme, že si musíme energiu dopĺňať aj ináč ako len cez svoj image. Nakoľko nie je veľmi dobrý rok, asi u nás nepôjde o drahú dovolenku, ale tie neplánované bývajú najkrajšie. Sme plní očakávania, a veríme, že sa naše očakávania naplnia. Asi sa tento rok vyhneme ceste lietadlom a vyberieme si menšie letovisko bez Číňanov. A to na Slovensku či v Maďarsku určite nebude problém. Ako ste na tom Vy? Vyberiete si dolárové krajiny, ktoré sú vraj trošku lacnejšie? Alebo pôjdete do letovísk arabského sveta? Uvidíme ako dopadneme.

Tento rok je veľmi ťažký rok. Ale určite nás nečaká nič lepšie. Nová DPH bude jednoduchšia, ale bude drahšia. Rast cien je teda už celkom istý. Pripravme sa ale aj na to, že sa znižuje hranica na povinného platcu DPH a to na 300 tisíc SK tržby za 3 mesiace. Tieto informácie sme zachytili už z dvoch veľmi dôveryhodných zdrojov a preto veríme, že to bude tak. Odvoláme sa na Úniu a prejde aj milión obratu ročne. Ďalšou bombou bude to, že každý, kto bude chcieť /alebo musieť/ byť platcom DPH, bude viesť podvojné účtovníctvo. Tento fenomén tiež nie je nový. To si pripravila už ministerka Brigita Schmögnerová. Mikloša na tejto určite geniálnej myšlienke láka to, že prechodom na podvojné účtovníctvo dochádza aj k zdaneniu zásob. A to je po tohoročnom výpadku DPH v dôsledku zmeny metodiky odpočtu zase pekný prínos do štátnej kasy. A najlepšie sa robí reforma, ak vieme predpokladať jej výsledok. Na jednu stranu znížime dane a „predpokladáme“, že podnikatelia začnú viac podnikať a platiť. Ale ak by sa im nechcelo, druhým rozhodnutím ich natlačíme do podvojného účtovníctva a zdaníme im zásoby 19% daňou z príjmu. A hneď máme lepšie makroekonomické výsledky štátu. Stále viac a viac nadobúdame pocit, že podnikanie na Slovensku sa stáva úplne otvorene hrou na mačičku a myš. Jeden druhému nič nedaruje, ale čo je najstrašnejšie, menia sa úplne normálne podmienky v strede hry. Postaviť si na Slovensku strednodobý podnikateľský plán je úplná strata času. Veď načo je nám plán na 5 rokov keď za 5 rokov, sa celkom určite 100x zmenia daňové zákony ako základné predpoklady dobrého plánu. Preto neplánujeme a jediné, čo vieme iste je to, že musíme trhnúť všetko, čo sa v ten moment trhnúť dá, lebo o rok či mesiac sa už určite nebude dať. Podnikateľ by mal mať štát za partnera. A štát by mal pri svojich reformách v prvom rade myslieť na podnikateľa. Somarina ako mraky. Nedávno som počul ako p. Rusko obhajoval svojho ministra hospodárstva slovami, že výpadok dane je vec ministerstva financií. Nie výsledkom zlého hospodárstva krajiny. To je už ako za socializmu. Keď závod nevyrobil plánovanú produkciu, tak to bola chyba ústrednej plánovacej komisie. Načo toľko naplánovali. Radosť žiť tu na Slovensku.

Vyberieme sa teda do krajín mora a slnka za dovolenkou a veríme, že načerpáme nových síl, aby sme všetky “naháňačky“ od nášho kocúrika TOMa zniesli. Veľa nádherných chvíľ na dovolenke a veľa slnka Vám na tej Vašej pláži praje tandem

[Eva a Andrej]