Drahí priatelia,
ak ste neprečítali prvú časť o digitálnych peňaženkách, tak aby ste plne pochopili túto časť, je dobré sa vrátiť a prečítať si prvý diel. Čo všetko dokážu peňaženky v Číne? ( link TU! ) Začneme, máme pred sebou ešte veľa informácií.
Aby sme pochopili prepojenie peňaženky a účtu v banke musíme si najprv niečo povedať o bankovom účte. Čína s bankovými účtami určite neplytvá. Na jednu rodinu v Číne je povolený jeden bankový účet. Na jeden bankový účet je povolená jedna čínska banková karta. Ak chcete ako chlap svoj vlastný bankový účet, musíte sa so svojou ženou rozviesť. Iná cesta nie je. Aj o tom je Čína. Ak zničíte bankovú kartu, alebo ju stratíte a preto ju musíte bloknúť, tak automaticky sa zablokuje aj Váš účet a musíte ísť do banky a nový účet a nová karta a žiadosť na prevedenie zostatku starého účtu a potom nový účet oznamovať na mnoho úradov. Teda ak kartu nestratíte, len ju napr. zlomíte, tak Číňan rád počká aj rok/dva na novú kartu (starej skončí validácia) nakoľko výmena bankového účtu je v Číne skutočne komplikovaná záležitosť.
Teda ako ste si práve prečítali v Číne je používanie bankového účtu a bankovej karty veľmi komplikované a je to takto nastavené určite s plným vedomím vlády a strany. Takto ste celkom „nenásilne“ nasmerovaný do perfektnej peňaženky WeChat Pay. (Nebudete používať Yuan, ale RMB). Musíme ale priznať, že každá rodina má ten svoj jeden bankový účet (štát garantuje minimálne náklady na vedenie tohto účtu) a každá rodina má tu svoju jednu čínsku bankovú kartu (po novom to je karta štandardu MIR – to sú karty ekonomického zoskupenia BRICS). Karty Mastercard alebo VISA sú v Číne zastúpené veľmi málo a držiteľ tejto karty musí mať na to vážny dôvod. Po novom ale americké karty vôbec nepotrebujú, nakoľko karta MIR sú dve karty v jednom plaste. Ak terminál či bankomat dovoľuje spracovať transakciu v systéme kariet MIR, tak tak aj urobí. Ale ak ste v EU kde nie je tento systém podporovaný, tak karta MIR obsahuje aj klasický čip Mastercard a platba, alebo výber peňazí sa spracuje cez tento systém. Systém MIR vymysleli Rusáci pre štáty BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) a vymysleli ho dobre. Za to majú Rusáci sľúbenú celú technológiu digitálnej RMB ktorú budú môcť zadarmo aplikovať aj v Rusku na digitálny rubeľ. BRICS spolupracuje. Ale vráťme sa od politiky k čínskym peňaženkám.
Ak máte aktivovanú WeChat Pay viete ju prepojiť na rodinnú platobnú kartu. Ak má Vaša telefónna peňaženka málo RMB, tak si sama vyžiada platbu z Vašej platobnej karty (podobné to má riešené aj Revolut v EU, ale v tom celá podobnosť končí). Samozrejme, že takúto automatiku má v 80% čínskych domácnosti nastavenú len žena. Muž čísla rodinnej karty nedostane. Muž je závislý na presune peňazí v rámci peňaženiek rodiny, ktoré sa ale nedajú automatizovať. On o RMB musí peňaženku svojej manželky/dcéry (jednoducho tej zodpovednejšej t.j. ženy) požiadať (síce jedným ťuknutím, ale nie automaticky) a žena musí tento presun u seba odsúhlasiť svojím ťuknutím. Ak to stopne, tak má muž smolu. (Kontrolná otázka: Čo si myslíte, sú čínsky muži pod papučou?)
Ako ale vyberie svoje RMB zo svojej peňaženky náš predajca zeleniny, bez Internetu, bez počítača? Tiež veľmi jednoducho. V peňaženke sa dá nastaviť denná automatika (znovu raz a navždy rád nastaví vnúčik na webe). Ak je na konci dňa v peňaženke viac ako limit napr. 200,- RMB, tak sa automaticky všetky RMB naviac presunú na rodinný bankový účet. Tam sa už ale nepoužíva platobná karta a tento presun RMB na Yuan je platený. Nie je to ale niečo, čo by nášho predajcu zeleniny zrujnovalo. Poplatok je 0,2% z presúvanej sumy. Teda ak presúvate 2000,- RMB, tak Vám z peňaženky stiahne 2004,- RMB. Na účet Vám pripíše „len“ 2000,- Yuan. Áno, všetky bankové účty pracujú v oficiálnej mene Číny. Ide teda aj o konverziu peňazí aj keď v pomere 1:1 + malý poplatok.
Ak nik v rodine nemá telefón a teda rodina nevie platiť cez WeChat Pay, tak vlastník rodinnej bankovej karty musí k bankomatu a vyberie hotovosť. Takýchto rodín je ale v Číne stále menej a menej. Ak niekto v rodine má telefón a na ňom nainštalovanú svoju peňaženku, tak platí cez svoj „telefón“ a aplikácia si potrebné RMB siahne sama z ich rodinnej bankovej karty a následne rodinného bankového účtu. Je vyslovene zakázané používať peňaženku na iné meno ako svoje. V Číne v tom chcú mať jasno, kto a čo platí a kto v rodine drží kasu. U nás v rodine je strážcom rozpočtu manželka, to je časté konštatovanie čínskeho manžela. Deti môžu mať svoje peňaženky v momente keď majú svoj preukaz totožnosti.
Čína a jej červené obálky.
Ak je silná tradícia v Číne, tak sú to jej červené obálky. V obálkach sa dávajú darom peniaze. Číňania si nedávajú okrem kvetov žiadne darčeky. Dávajú si červené obálky. Na narodenie dieťaťa, pohreb, svadbu, v práci ako motivačné… všetko sa rieši červenou obálkou s hotovosťou v Yuanoch. Ako to ma vyriešené WeChat Pay? Jednoducho, ako červenú obálku. Keď Vám niekto niečo chce podarovať, tak „zabalí“ do elektronickej červenej obálky platidlo a pošle Vám ho na Vašu peňaženku. Zobrazí sa, že konkrétne meno firmy alebo človeka Vám poslal červenú obálku. Neviete koľko peňazí tam je. Ale ak s daným človekom nechcete mať nič spoločné, tak môžete dar odmietnuť. Ak dar v červenej obálke odsúhlasíte, tak telefón sa zasrdiečkuje, spustí sa krásna a veselá čínska hudba a peniaze sa slávnostne pripíšu na Vašu peňaženku. Nádhera, aj darovanie je geniálne jednoduché.
WeChat a podpora predaja.
Bolo by hriechom mať svoj vlastný chat kde sa dajú vytvárať firemné profily a osobné kanály a nevyužiť to marketingovo. Preto sa vymyslela červená obálka s Vašou podmienkou. Funguje to geniálne. Do obálky firma vloží odmenu. Odmenu dostane napr. prvých 10 ks ktorí príjmu túto obálku. Alebo všetci náhodne, ktorí zareagujú do minúty od zverejnenia. Možností je veľa. Ako si to nastavíte, tak to bude. Obálku ale firma nepošle do Vašej peňaženky, ale na svoj kanál WeChat kde bežne píšu marketingové informácie (zľavy, akcie, uvedenie nových výrobkov…). Teda čo urobí Číňan ktorý sa dozvie, že v tejto firme je na ich chate veľa červených obálok? V prvom rade sa stane priateľom ich kanála. No a potom nosí svoj telefón vždy v ruke a číta všetko čo mu na telefón prichádza. Prečo? Lebo môže prísť aj červená obálka ako odmena za to, že číta marketingové informácie. Ale odmenu napríklad dostane len N najrýchlejších. On chce byť medzi odmenenými. Preto majú ľudia v Číne telefón vždy online a v ruke a vždy keď niečo pipne, čítajú. Nie je tam aj obálka? Je? Ťukám a hurá mám 100,- RMB. Huráááááá.
Podobne majú firmy vymyslené pre svojich „sledovačov“ aj odmenu za rôzne marketingové súťaže, odmenu za doporučenia ich produktov, spotrebiteľské súťaže, všetko. Červená obálka Číňanov baví. Babičky rovnako ako študentov. Dokonca sa v poslednej dobe rozbehol na podobnom princípe aj nelegálny hazard. Ono nie je ťažké urobiť formulár ktorý sa tvári marketingovo, ale je to tipovanie na poradie koní v pretekoch. Tipovanie futbalového západu, tipovanie čohokoľvek. To ale strana a vláda zareguluje, či rovno zakáže. Veď vedia kto tipuje. Peňaženku im overil policajt, na to nikdy nezabúdajme. O to sa nebojíme.
Ako vidíte elektronické peňaženky Číny spojené s chatom, ponukou tovaru v obchode, ponukou menu v reštaurácii je celkom bomba kšeft. Ako pre štát ako prevádzkovateľa tejto superaplikácie, tak aj pre firmy, živnostníkov, aj každého občana. Neuveriteľne to zjednodušuje život, zábavu ale aj vybavovanie na úradoch. Nezabudnite, že Vaša aplikácia presne vie kto ste a preto to presne vie aj ten s kým komunikujete. Žiadne nickname. To sa v Číne nenosí. Preto môžete oficiálnym kanálom požiadať cez WeChat ľubovoľný úrad o ľubovoľnú službu. Normálne to napíšete alebo priložíte jednoduché pdf-ko. Kolok zaplatíte cez odkaz poslaný od úradníka a na úrad nemusíte. Ak niečo nie je jasné úradník Vám zavolá cez videohovor a dohodnete sa rovnako ako keby ste stáli pri ňom na úrade. Naozaj geniálne. Má však táto technológia aj nejaké mínusky? O tom Vám radi napíšeme v ďalšom blogu.
S láskou, Andrej Halaga a Eva Husovská
Kontrolná otázka: Ako spoznáte, či mladý čínsky pár pri vedľajšom stole, je už po svadbe alebo len spolu chodia? Ak len spolu chodia, tak platí chlapec (ešte má svoj účet v banke/kartu a prepojenie na WeChatPay). Ak sú manželia, tak účet v reštaurácii zásadne platí ona, nakoľko mladý muž už nemá prístup k ich rodinnej bankovej karte. Rodinný účet a banková karta patrí zásadne ženám. Niečo má s tým spoločné aj Confucius a Mao Ce-tung, ale naozaj sme zabudli, že čo. 🙂
Neprešlo jazykovou úpravou!