Čo všetko dokážu čínske digitálne peňaženky (I).

Milí priatelia,
po zverejnení článku o digitálnom EURE a vysvetlení aký je rozdiel medzi Yuanom a RMB sa s nami spojilo mnoho našich čitateľov a vyjadrilo presvedčenie, že v Európe nemôže byť projekt digitálneho EURA úspešný. Nadobudli istotu, že nie každý bude mať v svojej ruke smartphone a preto tento projekt bude (podľa skeptikov) úspešný len v komunite mladej generácie, ale určite nebude mať obľubu u podnikateľov, či živnostníkov. Dovolíme si nesúhlasiť a v tomto blogu sa pokúsime vysvetliť, prečo v Číne používa digitálnu peňaženku a RMB aj predajca doma pestovanej zeleniny na trhovisku vo Wu-chane (ktorý nemá doma ani internet, nie to ešte počítač), rovnako ako študent vysokej školy, ktorého vidíte aj kráčať na ulici s telefónom v ruke. V Číne peňaženkou WeChat Pay zaplatíte všetko. Kolok na úrade, faktúru za elektrickú energiu, vodu, cestovný lístok na vlak, letenku na lietadlo, účet v obchode, poplatok u zubára, doplatok za lieky, naozaj všetko… dokonca aj almužnu žobrákovi na ulici. Prečo je to tak? Za všetkým je neuveriteľná jednoduchosť a užívateľská prívetivosť projektu digitálnej peňaženky. Neveríte?

Ako to teda konkrétne funguje? Najprv musíte získať a aktivovať si peňaženku. Najjednoduchšie je, ak máte vlastný telefón a do svojho telefónu si stiahnete aplikáciu peňaženky a vypíšete údaje o sebe.  Ak nemáte, dá sa to urobiť aj na webe na ľubovoľnom počítači (napr. Vám to naťuká vnúčik).  Po zadaní údajov je Vám pridelený QR kód Vašej peňaženky. Systém garantuje, že iný takýto kód už nikdy nebude vygenerovaný. Tento kód si môžete vytlačiť na tlačiarni (čo sa aj doporučuje). Peňaženku máte už aktivovanú, ale ešte nemôžete prijať platby, nakoľko ju nemáte overenú. Teda so svojím preukazom totožnosti a vytlačeným kódom peňaženky (stačí samozrejme aj zobrazeným na telefóne ak máte svoj telefón) stačí zájsť na policajnú stanicu. (Takto to je v Číne. V EU majú vraj totožnosť overovať komerčné banky, ale to je len návrh). U policajtov majú svoje zariadenie, ktoré preskenuje Váš kód peňaženky a skontroluje, či to, čo ste zadal do peňaženky súhlasí s tým, čo vidí – teda s Vami a Vaším dokladom. Ak áno, tak to jedným kliknutím odsúhlasí na svojom zariadení. Hurá,  5 minút a môžete prijímať platby.

Na prijímanie platieb Vám nie je potrebný telefón. Telefón je potrebný len ak chcete platiť. Teda ak ste jednoduchý trhovec, ktorý niečo predáva z nákladného bicykla, tak si len necháte svoj kód zalaminovať a nalepíte ho na viditeľné miesto. Príde zákazník, Vy mu mrkvičku odvážite poviete, 15,- RMB prosím a ukážete na svoj kód peňaženky. Zákazník otvorí aplikáciu WeChat Pay, preskenuje Váš kód a aplikácia mu ukáže názov peňaženky (meno firmy alebo Vaše meno). Zadá do svojho telefónu 15,- RMB a stlačí odoslať.  Systém potvrdí, že peniaze poslal (okamžite) a okno s potvrdením Vám zákazník ukáže. Vy mu podávate jeho mrkvičku a so želaním krásneho dňa a úsmevom na tvári sa venujete ďalšiemu zákazníkovi. U Vás, teda žiadna pokladňa, žiadne dobíjanie bateriek, žiadna tlačiareň pokladničných bločkov, žiadne ťukanie účtu… nič. Skutočne z pohľadu predajcu nepotrebujete nič, len zalaminovaný QR kód umiestnený niekde, kde sa ľahko scanuje telefónom zákazníka. Už asi rozumiete, že žobrák si zavesí na krk QR kód a každý, kto mu chce nechať almužnu, tak len tento kód preskenuje, naťukne do svojho telefónu koľko mu chce presunúť RMB a presunie. Jedným ťuknutím. Geniálne jednoduché.

A ako je to s fakturáciou? Rovnako geniálne jednoduché. Príde Vám emailom/chatom faktúra za elektrickú energiu, vodu, nájom bytu, čokoľvek. Áno, správne. Na faktúre je QR kód peňaženky Vášho dodávateľa (tentokrát kód obsahuje aj identifikácie platby). Pre Vás jednoduchý úkon. Naštartujete svoj WeChat Pay, preskenujete QR a pohľadom odsúhlasíte. Ťuk a zaplatené. Ak Vám faktúra príde ako odkaz vo WeChate alebo niečo také ako SMS, stačí ťuknúť v telefóne, kde máte aktivovanú peňaženku na odkaz faktúry a nemusíte ani nič scanovať. Jeden ťuk potom potvrdenie údajov a práve ste zaplatil za elektrickú energiu. Online. Okamžite.

Rovnako je to v obchode pri pokladni. Na display pre zákazníka sa Vám zobrazí QR kód platby. Vy ho preskenujete svojím telefónom. Odsúhlasíte, že to súhlasí a stlačíte jedno jediné tlačítko na svojom telefóne. OK a zaplatené Online. Okamžite. Aj predajca to vidí, že mu to nabehlo do jeho peňaženky, vytlačí Vám bloček ak ho požadujete a s prianím pekného dňa odchádzate aj so svojím tovarom. Geniálne jednoduché. Rovnaké je to ak niečo kupujete cez WEB, alebo si niečo objednávate v reštaurácii. Preskenujete kód na zaplatenie, (prípadne ťuknete na link o zaplatení, ak robíte objednávku na zariadení , kde máte aj peňaženku), potvrdíte a odchádzate.

To ale nie je všetko, čo dokážu čínske peňaženky. Ako sa do peňaženky dostanú peniaze z Vášho bankového účtu? Alebo ako si svoje peniaze vyberie ten náš predajca zeleniny, ktorý nemá počítač či telefón s peňaženkou a ani internet? To vysvetlíme nabudúce. Tešíme sa na Vaše hodnotenie, či môže byť projekt digitálneho EURA úspešný. Podľa nás, ak odkopírujeme len 50% vlastností čínskych peňaženiek, tak určite. Už sa tešíme ako v kostole bude na zvončeku okrem výrezu na peniaze nalepený aj QR kód peňaženky digitálneho EURA ako darček pre cirkevnú komunitu. Nevieme čo, ale niečo nám hovorí, že sa asi nebudeme mýliť.

S láskou, Andrej Halaga a Eva Husovská

Neprešlo jazykovou úpravou!