Riziká technológie digitálnej peňaženky.

Drahí priatelia,
ak ste si prečítali predchádzajúce blogy tak ste si už asi uvedomili, že v Číne sa dnes bez digitálnej peňaženky nezaobíjdete. Tiež je už celkom jasné, že digitálna peňaženka je úplne iná aplikácia ako sú tie naše bankové na domáce/firemné použitie. Aj keď na Slovensku bojuje o priazeň v bankových aplikáciách George (Soros) Slovenskej sporiteľne,  Tatrabanka, ČSOB banka alebo 365 banka a dalo by sa povedať, že každá banka má svoju vlastnú aplikáciu na obsluhovanie Vášho bankového účtu, nie je to ale digitálna peňaženka. To ani náhodou. Ani jedna z našich bánk si totiž nedovolila to čo firma Ali. Nezačala vo svojej aplikácii používať vymyslenú (virtuálnu) menu. Naviac ak niečo zaplatíte „telefónom“, tak je to zaznamenané v pohyboch Vášho bankového účtu, čo v Číne nie je ani náhodou. Jedná sa teda o úplne inú filozofiu bankovníctva.

V čom sú ale nevýhody digitálnej peňaženky v Číne? 

  • V prvom rade peňaženky používajú novú ako keby vnútornú menu Číny a to RMB. Nevieme si teda ani predstaviť ako by sme aplikáciou WeChat platili zahraničnú faktúru v € alebo $. To sa dá len cez Váš bankový účet.
  • Všetky digitálne peňaženky Číny komunikujú len s čínskym účtom a čínskou bankovou kartou. Keď idete na dovolenku do Prahy, samozrejme môžete banku požiadať aj o ďalšiu kartu (nebude už ale zadarmo ani za štátom garantovaný poplatok a či ju potrebujete naozaj banka skúma a jej vydanie nie je samozrejmosťou), najčastejšie žiadate MasterCard alebo VISA Card, prípadne si viete aj v Číne spustiť platenie pomocou ApplePay (možno aj GoPay, ale osobne nikoho nepoznáme kto by to mal „napárované“ na čínsky bankový účet) ale potom to funguje ako u nás, každý pohyb sa zaznamená ako pohyb Vášho bankového účtu. V Číne je tento spôsob vysoko nepraktický.
  • Možno viete, že aj Čína má Las Vegas. Je to Macau. Kasína, herne, verejné domy, masážne salóny, je tam všetko čo potrebuje bohatý Číňan na uvoľnenie. V Macau sa dajú skutočne v priebehu hodín prehrať značné peniaze. Aj celé dedičstvo po rodičoch. Práve preto, že sa to aj reálne stávalo, tak dala Čínska republika do všetkých peňaženiek naprogramovať novú funkciu. Peňaženka funguje len ak vie Vašu polohu. Aj keď nemáte povolené GPS, tak polohu ľahko zistia z pripojenia na mobilné BTS. Voľné WIFI v Číne prakticky neexistuje. Ak už má peňaženka túto vynikajúcu funkciu, tak vláda zákonom obmedzila najprv funkčnosť peňaženky v provincii Macau a stanovili denný limit, rovnako ako stanovili aj limit výberu hotovosti v bankomatoch v tejto provincii. Možno si poviete je to v poriadku, aspoň dediči sa neutrhnú z reťaze a neprehrajú všetko. Iste ale s jedlom rastie chuť. Táto vlastnosť sa začína používať aj inak. Napr. ak máte súdom zakázané zdržiavať sa v konkrétnom meste, nie je nič jednoduchšie ako Vám v danom meste znefunkčniť aj kartu aj peňaženku. Len Vám, nemáte tam čo robiť. Samozrejme ak sa pokúsite platiť, tak nie len že nezaplatíte, ale aj polícia je okamžite informovaná, kde sa nachádzate a idú Vás zatknúť za porušenie nariadenia súdu. Povedané jednoducho – absolútna a totálna kontrola jednotlivca.
  • Ďalšou nevýhodou je to, že o Vás sa neustále zbierajú všetky Vaše údaje. Kde sa nachádzate, čo a kedy platíte, kde zarábate svoje peniaze, podľa polohy vedia aj s kým ste boli, kto platil a koľko. Ako často za Vás niekto platí, v štátnych dátach je o Vás všetko. Ale nie len z Vášho telefónu, ale aj z kamerových systémov na verených miestach a obchodoch. Nik nie je v rozoznávaní tváre ďalej ako Čína. Podľa oficiálnych údajov ktoré Čína uverejňuje nik na svete nezberá také množstvo údajov o správaní sa svojich občanov ako oni. Tieto dáta vyhodnocuje umelá inteligencia a tá sa snaží už tak preventívne odhadovať, kto je ako veľmi problémový občan a podľa toho mu už tak preventívne manažovať jeho život.
  • Nevýhoda pre štáty ktoré dovolia čínskym podnikateľom podnikať na svojom území je, že tieto technológie sú veľmi ľahko zneužiteľné a veľmi slabo kontrolované miestnymi autoritami (daňovými/silovými). Čínsky turisti to berú ako výhodu (a je toho skutočne plný internet), že keď napr. na ulici talianskych miest vidia zdieľané čínske bicykle, tak naštartujú svoju čínsku aplikáciu a ona, neprekvapujúco, napíše – Vitaj v Rimini, požičiavanie je za rovnakých podmienok ako doma a platiť môžeš elektronicky v RMB. Čo myslíte koľko tejto tržby uvidí daňový úrad v Rimini? Alebo v čínskom obchode či reštaurácii sa spýtate čašníka, či viete platiť v RMB a on Vám prinesie zalaminovaný kód čínskej peňaženky a povie sumu v RMB. Alebo vytiahne telefón z vrecka a nageneruje Vám QR Vašej platby. Aj táto tržba bude preťuknutá do miestnej pokladne?
  • Čínsky systém sociálneho hodnotenia. Od toho čo sme napísali hore je už len krôčik k systému sociálneho hodnotenia každého človeka. Ten sa momentálne v Číne zavádza a dá sa povedať, že ešte celkom nefunguje. Alebo funguje v každej provincii inak. O čo ide? Ak sa správate zle, tak Vám umelá inteligencia uberie Vaše body. Napr. ste robili neporiadok v lietadle? Tak Vám znížia Vaše bodové hodnotenie tak, že si už nezakúpite letenku. Ale ani nik iný na Vaše meno Vám nezakúpi letenku. Alebo sa na Vás neustále sťažujú vo vlaku? Tak si nezakúpite lístok ani na magnetický vlak, ani na rýchlovlak a ak neprestanete robiť problémy, tak ani na starý sovietsky rýchlik. Ostanú Vám len osobáky. Ak Vás systém vyhodnotí ako notoricky problémového človeka, tak na dobrý hotel zabudnite, rovnako zabudnite na dobrý podnájom v meste či prácu v lepšej firme. V čom je problém? V tom , že umelá inteligencia nie je rozhodnutie súdu. Žiadny súd len zníženie sociálneho hodnotenia a musíte sekať dobrotu. Zneužitie tohto systému je veľké riziko pre každého. Žiadne nevidíte? No napríklad začnete spávať s manželkou policajného riaditeľa vo Vašom malom meste. On na to príde. Tak Vás nechá 3x za sebou zatknúť za výtržníctvo. Jeho podriadení to radi urobia. Systém Vám automaticky zníži kredit a lietadlom si dlhšie nezacestujete. Ak ste bol v poradovníku na nové auto, tak už nie ste v poradovníku na nové auto… už vidíte ten problém, prečo nie je dobré ľudí trestať  bez riadneho súdu, kde sa môžete aj obhajovať? Uvidíme v akej podobe to zavedú, ale ak bez možnosti odvolania, tak nastane diktatúra umelej inteligencie.
  • Zdravotné kódy. Možno ste si všimli, že prvé zdravotné kódy spustila Čína. Prečo? Nakoľko to bolo veľmi jednoduché. Len do programu WeChat dali ďalšiu aplikáciu ktorá vyhodnocovala či ste sa stretol s niekým kto mal Covid. Ak ste s ním bol dlhšie ako stanovený čas v tesnej blízkosti tak nastala akcia. Ak nie ostal ste zelený. Ak áno tak ste žltý a poslaný na test. Ak bol test pozitívny, alebo ste sa nedostavili na test, tak červený a domáca izolácia. Ale v Číne je to skutočne izolácia. Dvere zalepené páskou a odlepiť pásku môže len štátom schválená organizácia ktorá Vám niečo prinesie na jedenie. Ak nájde rozlepenú pásku, tak pred dvere kamera a otvorenie dverí pre Vás znamená izoláciu v štátnom zariadení, kde ste mohol meditovať ako Jack Ma, keď chcel inak riešiť problém peňaženky v svojej firme AliPay ako chcela Čína. Neviem ako ďaleko máte do dôchodku Vy, ale my by sme to určite neriskovali. V Číne nie. Je smutné, že Číňania sa chvália tým, že rýchle spustenie zdravotných kódov im dalo slobodu. Neviem ako sa kreslí po čínsky slovo sloboda, ale vôbec by ma neprekvapilo, ak by to bola mreža v okne. A pozrel som sa do translátora a posúďte samy. Znaky slobody po čínsky: 自由 .

Nevieme v čom konkrétnom z projektu digitálnej peňaženky sa vzhliadla ECB, že chce zaviesť projekt digitálneho EURA. Naozaj nevieme ako chcú u nás v EU eliminovať nevýhody tejto technológie ale bojíme sa, že niekomu aj u nás sa slovo sloboda kreslené ako mreže v okne veľmi páči. Uvidíme čo všetko bude obsahovať naša európska peňaženka. Určite si ju ako nadšenci IT technológii okamžite zavedieme, nakoľko ešte môžeme byť aj zabudnutí. A to by sme neradi.

S láskou Andrej Halaga a Eva Husovská

Neprešlo jazykovou úpravou!