Je pravda, že keď nakupujeme plyn a ropu, tak financujeme vojnu?

Mnoho politikov v poslednej dobe hovorí ako jeden muž, že ak nakupujeme ropu a plyn od Rosnefť-tu či Gazpromu tak financujeme Ruské vojenské úsilie. Je to pravda? Ako to je s vlastníctvom firmy Rosnefť alebo koncernu Gazprom?

Rosnefť.

Podľa nášho bulváru je jediným vlastníkom spoločnosti Rosnefť Oil, Rusko. Teda všetko čo Rosnefť zarobí je príjem Ruska a podporuje vojenské úsilie. Hovoria pravdu? Zaujímavý článok je uvedený v novinách Finweb Online. Článok z 30.05.2022 sa nazýva Rosnefť chystá rekordnú dividendu, časť cudzincov sa k peniazom dostane ťažko! Akých cudzincov? Veď podľa našich politikov je Rosnefť Rusko a Rusko je Rosnefť. Nie je to pravda?

Pravda je taká, že akcie spoločnosti Rosnefť sú už roky verejne obchodovateľné cez Moskovskú burzu a akcionármi tejto firmy sa môžete stať aj Vy (ak splníte podmienky a máte skutočne veľa peňazí). V Rusku platí, že tieto firmy majú štátnu manažérku kontrolu a musia vlastniť minimálne 50% + 1 hlas. Teda celý zisk firmy nie je určite príjmom štátneho rozpočtu Ruska. Situácia sa vyvinula tak, že druhým najväčším akcionárom firmy je britský energetický kolos BP, ktorý drží 19,75% akcií. Ak chcete vedieť kto a koľko momentálne akcií vlastní, tak sa stačí pozrieť na https://www.moex.com/.

Gazprom.

Spoločnosť Gazprom na tom bola ešte horšie. Táto štátna spoločnosť (bývalé ministerstvo ZSSR – газовая промышленность) ešte pred rokom 2000 stratila zákonom stanovený limit štátneho vlastníctva 50% + jednu akciu. Nakoľko po rozpade ZSSR dlh celého ZSSR ostal Ruskej federácii a tá ho financovala predajom akcií štátnych podnikov, tak to dopadlo tak, ako to dopadlo. Takto sa dostal Gazprom do vlastníctva firiem hlavne z Nemecka, Rakúska, GB a fondov z USA a samozrejme bolo tam aj mnoho malých zahraničných akcionárov. Ako to je dnes? Ruskú federáciu skutočne stálo veľa peňazí a úsilia aby odkúpili akcie tak, aby splnili zákon a dnes vlastní Rusko skoro presne 50% firmy + jednu akciu (je to skutočne len trošku viac, akcie Gazpromu sú sakra drahé, Gazprom je najbohatšia firma sveta). Dnes sa dá konštatovať, že Gazprom je z polovice zahraničná firma. Polovica zisku ide do Ruska a druhá do Nemecka, Rakúska, GB aj trošku do USA. V čom je teda problém? V tej jednej akcii? Ak máte v hlave mozog, tak určite viete, že v jednej akcii to nebude. Naviac sa s akciami Gazpromu neobchoduje a to preto, že ich nik nechce predávať. Aj ja keby som mal v portfóliu Gazprom nepredal by som. Na tieto akcie sú skutočne dobré dividendy.

Tak aká podpora vojenského úsilia Ruska! To nám znovu politici klamú? Nie je to celkom tak. Možno sa pamätáte, že keď chcel Matovič kúpiť Sputnik, tak musel jednať nie s ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie ale s Fondom priamych investícií Ruska. Čo je to Fond priamych investícií Ruska? Počuli ste už o ňom?

Fond priamych investícií Ruska.

Fond priamych investícií Ruska je investičný fond ktorý podporuje priame investície v Rusku. Ak máte dobrý nápad ktorý pomôže Rusku riešiť jeho problém, oslovíte investičný Fond a dohodnete sa na podpore. Fond dlhé roky len zbieral peniaze na kopu a podporoval len veľmi málo. Teda peniaze určite neležali na paletách, niečo sa platilo, ale verejne sa nehovorilo nič. Tieto peniaze samozrejme boli boľačkou v oku hlavne odporcov Putina a napr. Alexej Anatolievič Navaľnyj skoro v každej svojej reči navrhoval fond využiť na sociálny program Ruska. Peniaze rozpustiť a dať dôchodcom, rodinám s deťmi, študentom… komukoľvek, len aby neostali v Ruskom v investičnom fonde. Alexej určite predpokladal, že peniaze tam asi nie sú, nakoľko sa v tichosti používajú na výskum vo vojenskej oblasti a nových zbraňových systémoch a teda ak duma príjme dané zákony, tak peniaze jednoducho nebudú. Putin pôjde s pravdou von a Putin pôjde dole. To je môj predpoklad, ale nik nemôže vedieť ako rozmýšľa Navaľnyj.

Fond naplno zabral v roku 2014 keď sa práve z tohto fondu financovali stovky a tisíce investícií pri presune závodov z Ukrajiny do Ruska (závod na motory, náhradné diely na lietadlá, vozidlá Kamaz… bolo toho veľa). Ďalšie tisíce projektov bolo z fondu financovaných v oblasti poľnohospodárstva po embargu na dovoz potravín. Fond pracuje úspešne nakoľko z Ruska ako dovozcu potravín (pred rokom 2014) sa stal tretí naj. vývozca zrna na svete. Pri tejto príležitosti podporovania poľnohospodárstva, vybudovali aj závody na výrobu umelých hnojív a spolu s Bieloruskom sa stali svetovým vývozcom týchto hnojív. Fond po roku 2014 jednoducho zabral a zabrala aj štátna duma a schválila aj zákon o rodinnom kapitáli, čo je podpora Ruských rodín. Jediné čo sa nepodarilo bola podpora dôchodcov, tam sa chválila reforma ktorá šetrí peniaze tak, že sa zvýšil vek odchodu do dôchodku (v niektorých oblastiach Sibíri dokonca nad vek dožitia mužov, teda tam sa chlapi dôchodku určite nedožijú). A možno sa to aj podarilo, kto už potrebuje platiť starých a ekonomicky neaktívnych starčekov? (Naša SAS by vám o tom tiež vedela porozprávať svoje.) A ani Putinovi do hlavy nevidíme.

V každom prípade Fond zabral aj v čase Covidu (2020-2022) a celá podpora ktorá sa vyplácala v Rusku išla z tohto Fondu a nie z peňazí ktoré by si musela Ruská federácia požičať napríklad z Medzinárodného Menového Fondu. Fond  Investícií zaplatil aj vojenským vedcom, ktorí sa zlúčili do civilnej spoločnosti a vyrobili si vlastnú vakcínu Sputnik V. (Celé to koordinovala dokonca dcéra Putina, teda to bola priorita č. 1.) Ozaj takto sa prezradili mená vedcov vojenských lekárov expertov na biologické zbrane a USA samozrejme zaradila všetky mená týchto spoluautorov Sputnika na zoznam nepriateľov USA, jednoducho sranda to bola. Od Fondu zakúpil Sputnik aj Matovič. Fond sa rozbehol lepšie ako svojho času Goldman Sachs. Fond pracoval a pracuje ale len pre Ruskú federáciu.

No a základná otázka je, kto do tohto Fondu celé roky prispieval kým rozbehol svoje aktivity a začal mať príjem z predaja vojenskej techniky, zrna, hnojív, vakcín…? Kto to bol? Odpoveď je jednoduchá. Fond sa plnil len z rozdielu bežnej ceny a trhovej ceny (ktorú zabezpečila Ruská zahraničná politika). Rusko sa stalo členom OPEC+, nestaval sa plynovod cez Sýriu do EU, postavil sa ale plynovod do Turecka dokonca 2x, do Poľska cez Bielorusko, do Nemecka NS1 aj NS2, do Číny, teraz do Mongolska, Číny a Indie…). Dalo by sa parafrázovať heslo Váhostavu. Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie neváha, ministerstvo stavia! (Pomáha mu aj ministerstvo obrany a hospodárstva, samozrejme.) Áno aj dnes z každého predaného rubľa za uhľovodíkové palivá ide zákonom stanovená časť do Fondu priamych investíciu Ruska. Politici nás teda neklamú. Kto kupuje plyn a ropu od Ruska tak priamo napĺňa ich fond, čím vyššia cena, tým viac.

Možno si položíte otázku, to sme sa v EU ale aj GB či v USA na túto situáciu celý čas len dívali a nič neurobili? No nebolo to celkom tak. Našou politikou bolo prejsť z dlhodobých zmlúv na uhľovodíkové palivá na nákup cez burzu. Chceli sme aby Rusi ťažili pre „nikoho“ a my sme potom na burze zrážali cenu dole, až pod úroveň pod ktorou sa už neplatí nič do Fondu Investícií Ruska. To nám v EU ale nevyšlo. Putin túto taktiku nazval idiotskou politikou EU. Zriadili sme burzu na plyn v Holandsku a Putin zriadil burzu vo svojom rodnom meste Petrohrade. On dával ponuky cez Gazprom Export len v Petrohrade. Chvíľku to nechal fungovať, aby si to analyzovali o čo nám v EU vlastne ide. Prišiel na to! Potom žiadna ponuka na plyn predávaný na burze už neprišla.  Všetkých vyzval urobiť si dlhodobé zmluvy. Ťah na bránku mali len Maďari. My ostatní ešte nejaké dlhodobé zmluvy máme, alebo aj nie. Češi napr. nemajú nič. Nakoniec Rus zastavil plyn aj cez Poľsko. Plní len dlhodobé zmluvy. Nič viac. My sme si veľmi verili, akí sme dobrí obchodníci ale Rus sa na nás dobre pripravil. Vybudoval závod na najväčšie kontajnerové a cisternové lode (závod Hviezda pri Vladivostoku), dokončil plynovod Sila Sibíri do Číny (ten ešte našťastie nekončí na poloostrove Yamal). Vybudoval naj. závody na skvapalňovanie plynu na svete… Ministerstvo neváha ministerstvo stavia!  No a nám ostali len emisné povolenky a jediný spôsob ako zabrániť Rusom plniť fond je nekupovať. Naša blbosť, ale zabezpečila na trhu zvýšenie ceny a Fond sa plní z rozdielu veľmi dobre aj pri menšom objeme. Podľa mojich výpočtov si už Gazprom zaplatil NS2 aj Gazprom Germánia ktorú Nemcom kľudne pustili (a zastavili im plyn) a veselo obchodujú s ropou aj plynom na celom svete a počkajú kým sa spamätáme. Spamätáme sa?

Vypočul som si všetky prejavy na konferencii – Davos 2022. Hlavne som si vypočul prejav George Sorosa. Nadával na Rusov, čo som predpokladal, ale že nebude poznať ani meno hlavného veliteľa Ruských vojsk na Ukrajine a spomenie si len na meno generála ktorý je už cca 6 rokov na dôchodku a nebude vedieť ani správne vysloviť názov mesta Buča, to ma prekvapilo. Je veľmi nebezpečné ďalej počúvať tohto starčeka. Je evidentne mimo – to je môj názor. Kto bude ale po ňom? To neviem, ale bojím sa najhoršieho.

Rusi prestali robiť chyby. Preto je vhodné aby sme skončili vojnu na Ukrajine aj za cenu územných strát Ukrajiny v prospech Ruska, tak ako nám to navrhoval Henry Kissinger, alebo začali kopať zemľanky, začali zbierať palivové drevo a pripravili sa na hladomor.

Ing. Andrej Halaga
6.6.2022

Neprešlo jazykovou úpravou!