GAZPROM Germania GMBH – príbeh nového začiatku.

Nedávno som čítal veľmi zaujímavý príbeh o spoločnosti Gazprom v Nemecku. Spoločnosť založila matka v Petrohrade PJSC Gazprom cez svoju exportnú sročku Gazprom Export.  Firma bola v Nemecku veľmi úspešná a mala osem dcér. Okrem iného aj dcéru menom Wingas. Nemecký Gazprom spolu so svojou 100% dcérou ovládal značný (ba povedal by som až rozhodujúci) podiel na trhu s plynom hlavne na severe Nemecka. Úspešný príbeh!

Určite sa veľmi tešili na spustenie plynovodu NS2 a na to, že svoj obchodný podiel v Nemecku ešte navýšia. Nestalo sa! No a teraz prichádza ekonomický zázrak. Po tom, čo je jasné, že plyn cez NS2 nebude, firma Gazprom Germania postupne všetko stráca a ostávajú dlhy. Preto po sérii prevodov firma mení majiteľa na mne nič nehovoriacu sročku z Moskvy.  Tento nový majiteľ ju 1.4.2022 dáva v súlade s nemeckých právom do likvidácie. Ak by skrachovala, tak na severe Nemecka by prišlo o svoju plynovú prípojku viac ako polovica obyvateľov. Nádherný výsledok ruských sankcií.

Firmu pre bankrotom zachraňuje nemecká vláda a znárodňuje ju. Teda znárodňuje hlavne dlhy. Ale aj potrubie na dodávku plynu. Nový majiteľ sa k tomu nevyjadruje (očakávam ešte dlhoročné spory a žiadosti o odškodnenie). Takto sa prípojky plynu v Nemecku zachraňujú za peniaze Nemcov. Klasika.

Nebolo Gazprom Exportu ľúto takto predať svoju firmu v Nemecku? Podľa mňa, ani nie. Gazprom Export na zvýšenej cene krátkeho plynu zarobil za posledný rok násobok ceny potrubia v Gazprom Germania a zaplatil si aj celú investíciu ktorú dali do NS2. Teda Gazprom je zahojený. Firmu v Nemecku môže kľudne pustiť (čo aj urobil jej predajom do Moskvy). Pri nemeckej regulácii a nedostatku plynu by mu už zarábala len veľmi ťažko (rovnako ako ťažko bude zarábať naša SPP).

Čo je na celej tejto akcii najsmutnejšie? No to, že celú stratu nesú odberatelia plynu v Nemecku a štátny rozpočet Nemecka. Teda zaplatia to Nemci zo svojich daní. Takto v Nemecku embargujú zlé Rusko! Nebude to u nás na Slovensku podobné?

O poslednú tzv. labutiu pieseň sa nemecké ministerstvo hospodárstva pokúsilo v týchto dňoch. Podľa správ sa pokúsili použiť rubľový účet dnes už nemeckej štátnej spoločnosti Gazprom Germania na zaplatenie všetkého plynu ktorý prúdi do Nemecka. Takto prešla platba v rubľoch na účet veľkého Gazpromu a.s. O čo išlo? Podľa mňa o zneprehľadnenie situácie. Určite za týmto postupom bola nejaká právnická kľučka, ktorú by Nemci využili na súdnom procese s pôvodným moskovským vlastníkom Gazprom Germany. Rusi sú už ale dôslední aj v tejto oblasti. Im nestačili peniaze. Oni si overujú aj kto to zaplatil. Túto platbu vyhlásili podľa novín za mylnú platbu a radi ju vrátia. Nemci budú musieť zaplatiť z firmy, ktorá si plyn objednala a spôsobom ktorý predpisuje dekrét prezidenta RF Putina.

Takto si nemecký národ za draho ruské rozvodné rúrky na plyn kúpil.

Ing. Andrej Halaga
(02.05.2022)