Digitálne EURO, mali by sme sa báť?

Milí priatelia,
určite ste zachytili správy, že EU pripravuje nový projekt, projekt digitálneho blockchain  EURA. Podobne Čína finišuje so svojím digitálnym RMB na báze technológie blockchain. S technológiou blockchain prišiel prvý Bitcoin a v stručnosti je to technológia, ktorá na 100% zaručuje pravosť záznamov a neumožňuje manipuláciu so stavom peňaženiek/účtov ani spätnú zmenu pohybov v jednotlivých peňaženkách/účtoch. Blockchain je prevratná technológia.

Ak nepoznáte ako v Číne vznikla ich peňaženka, tak v stručnosti popíšem jej vývoj. Za všetko môže firma Alibaba. Určite aj Vy poznáte možnosti portálov, ktoré začínajú na to magické ALI. (alibaba, aliexpress, ali shop…). Táto spoločnosť už dávno aby uľahčila platbu za tovar na svojich weboch vymyslela peňaženku, ktorú nazvala Alipay. Na začiatku fungovala peňaženka veľmi jednoducho. Ak ste chceli mať peniaze na účte Ali, tak ste zo svojho bankového účtu poslali na svoju peňaženku Ali svoje ťažko zarobené Yuan-y. Na účte Vám pribudlo za 100,- Yuan – 100,- RMB. Nakoľko kurz bol a stále je 1:1, tak ste zmenu označenia meny ani nepostrehli. Svojou peňaženkou Ali ste zaplatili za tovar v obchode Ali a všetko bolo jednoduché a prehľadné. Podobne pri reklamácii firma Ali neriešila, kde má poslať peniaze, ale peniaze za reklamáciu poslala na Vás účet Alipay. Za chvíľku mala firma Ali asi 500 miliónov peňaženiek Alipay a bol to aj pre ňu veľmi výhodný obchod. Na svojom účte mali od svojich klientov predom zaplatené skutočné čínske peniaze a oni im držali v ich peňaženkách len RMB. Samozrejme firma Ali peniaze klientov nedržala na svojom účte v plnom objeme, ale používala ich pre svoj rozvoj/nákup tovaru, a takto ich odberatelia dobrovoľne zaúverovali nie malou sumou. (Počítajme 500 miliónov krát cca 100,-RMB/peňaženku to je 50 miliárd Yuanov. Dobré nie?)

V tomto momente sa do toho položí aj štát, nakoľko nie všetko je v Číne povolené. Firmu Ali trošku obmedzia a zvýšia bezpečnosť spätného vyplatenia obsahu peňaženiek znovu v hlavnej Čínskej mene. Štát vytvorí aj vlastnú peňaženku a zákonom predpíše, že peňaženky musia medzi sebou komunikovať online. Teda okamžite. Všetky úrady ale aj dodávatelia štátu dostanú príkaz používať štátnu peňaženku, ktorú nazvali WeChat Pay. Takto postupne „prinútia“ všetkých ktorí používajú AliPay nainštalovať si aj WeChat Pay. Nakoľko prevody medzi peňaženkami sú bez poplatku a  online, bežní ľudia to neriešia. Samozrejme pre firmu Ali to ale nie je celkom bezbolestné. Všetky peniaze presunuté do peňaženky WeChat Pay musia byť kryté Yuanom a tieto peniaze musia byť tiež v deň „presunutia“ na bankových účtoch národnej banky Čínskej ľudovej republiky. Odberateľský úver sa pre Ali pomaly zmenšuje. Čím viac ľudí používa WeChat Pay, tým menej ich peňazí má Alibaba.

Teraz nastáva zásadná zmena! Všetky peňaženky budú musieť k určenému dátumu prejsť na novú digitálnu menu Blockchain RMB. Túto menu bude prevádzkovať a garantovať len štát. Alibaba je von z tejto partie. K uvedenému dátumu všetci prevádzkovatelia peňaženiek v Číne budú musieť nakúpiť za Yuany novú menu BRMB a to najmenej v objeme RMB, ktoré majú vo svojich peňaženkách a potom vymeniť obsah svojich peňaženiek z RMB na BRMB. Užívateľ to samozrejme ani nepocíti. On si len siahne aktualizáciu peňaženky. 31.12 mal =150,- RMB a po aktualizácii peňaženky bude mať 1.1. = 150,- blockRMB. Pre Alibabu to ale bude kruté. Oni budú musieť kúpiť digitálne RMB a teda z ich účtov odíjdu na účet štátnej Národnej banky miliardy Yuanov. Kruté. Takto kontrolu nad obsahom všetkých peňaženiek preberá Čínska republika a prevádzkovatelia peňaženiek sa stanú už len vlastníkmi technického prostriedku. Nie platidla/peňazí. Výrazná zmena.

Určite sa pýtate, či sa to páči firme Alibaba, No nepáčilo sa jej to. Chcela emitovať nové akcie a získať takto peniaze na nákup digitálnej RMB. Problém by ale bol, že akcie mali byť ponúknuté na burze v NY USA. Zmenou peňazí z USD na Yuan by sa zaťažila Čínska ekonomika. Čo by to urobilo s kurzom Yuanu? Nevieme, ale ani sa nedozvieme. Generálny riaditeľ a majiteľ spoločnosti Alibaba, Jack Ma išiel asi na 3 týždne „meditovať“ – jednoducho sa stratil. Po tejto meditácii zvolal tlačovku a oznámil, že odstupuje z funkcie generála koncernu Ali. Tiež oznámil, že počas meditácie prišiel na to, že prosperita celej Číny je dôležitejšia ako prosperita jednej súkromnej firmy a nakoniec dňa 10.09.2021 v tichosti odišiel do dôchodku. Nové akcie Ali sa nepredávali. Alibaba sa bude musieť dohodnúť inak. Takto to v Číne chodí.

Asi sa tento postup páči aj ECB. Je predsa krása mať kontrolu nad všetkými peňaženkami všetkých ľudí a podnikov, ktoré používajú EURO. Preto aj v Európe pracujeme na zavedení peňaženky na digitál block€. Takto by získala európska centrálna banka plnú kontrolu nad každým, kto používa digitálne EURO. Ak to urobia rovnako jednoducho ako v Číne, tak ľudia radi pošlú svoje peniaze vedené na účte banky na účet E(urópskej) C(entrálnej) B(anky), aby im to pripísala do telefónu ako B€. Alebo ako túto novú menu označia. Určite svoj účel to splní aj pri kurze 1:1, ale to nám v Európe nik negarantuje. Nie sme Čína! Ľudia si ani neuvedomia, že čím viac budeme používať digitálne euro, tým menej bude záležať na našej Národnej banke Slovenska, ale aj komerčných bankách ako segmentu trhu. Všetky informácie o pohyboch, platbách, zostatkoch na účte – budú už len v Nemecku (Frankfurt). Národné štáty o túto kompetenciu, ale aj výhodu prídu rovnako ako Ali Group. Jack Ma to pochopil meditáciou. Podľa nás, náš prezident NBS už chápe a ani meditovať nemusel. Výsledok „meditácie“ je ale rovnaký. Pochopil som, že prosperita Nemecka ako celku je dôležitejšia ako prosperita malého národného štátu. Sicher!

Mali by sme sa teda digitálneho EURA báť? Nakoľko všetky naše deti hovoria celkom dobre aj nemecky, tak my sa nebojíme. Bude nám ale za tou slovenčinou smutno. Možno nám ale Nemci dovolia pripraviť slovenskú kultúrnu vložku v rámci programu  Mníchovských pivných slávností. Tešme sa teda na Oktoberfest a nelamentujme nad rozliatym mliekom. Veď náš minister financií je veľmi rozumný človek a určite má plán ako z toho von – celkom bez bolesti.

S láskou, Andrej Halaga a Eva Husovská

PS: Ak by ste chceli otvárať novú slovenskú komerčnú banku, tak to Vám na tú krátku dobu určite nedoporučujeme. Radšej investujte do technologickej IT spoločnosti. Ideálne by bolo, ak by programovala digitálnu peňaženku na báze technológie blockchain.  🙂

Neprešlo jazykovou úpravou!