HajaReport 09/1997

Vážení priatelia,

začíname trošku ružovým heslom. Ale čo iné nám ostáva. Veď, ako sa hovorí, v dome, kde smútia za obeseným, sa o povraze nerozpráva. Teda, maľujme si svet na ružovo. Veď máme aspoň nádej. Náš premiér vidí v práci všetky východiská. Trošku mi to pripomína staré dobré komunistické heslo. Ako budete dnes pracovať, tak sa budeme zajtra mať. Problém je len v tom, že pracovali robotníci a mali sa komunisti.

Ale nechajme spomínanie na svetlé včerajšky. Veď ten, kto položil ruky na pluh, sa nemá obzerať dozadu. Neustálym obzeraním sa skutočne dobrá rovná brázda nepotiahne. Teda, dopredu priatelia. Nevadí, že nás stále niekto podráža, naučíme sa preskakovať polienka. Motiváciu máme. Chceme tu mať za rok druhé Švajčiarsko. A preto nedáme Židom ich židovské zlato. Začne sa zlatá éra slovenského bankovníctva. Budú úvery, peniaze na rozvojové projekty, spätné leasingy. Všetko bude. Škoda len, že nie na Slovensku.

Znovu a znovu sa presvedčujeme o pravdivosti Murphyho zákonov. V nich je napísané: „Ľudia, národy a štáty sa začnú chovať normálne, až keď vyčerpajú všetky ostatné možnosti.“ A veru je to tak. Keď čestný predseda SNS p.  V.  Móric privatizoval špeciálnu výrobu, povedali sme si: „Asi chce zarobiť na zbraniach do NATO.“ Je to O.K!. SNS bude podporovať vstup do NATO. A nie je to tak, balónik SNS lietal s názvom NEUTRALITA. No čo, asi je to na predaj do arabského sveta výhodnejšie. No a štát to z daní potom tej banke (ČSOB) zaplatí. Keď nezaplatia Arabi, zaplatia daňovníci. Proste pohoda.

Skončilo leto, začína pekná jeseň. V Žiline autá lietajú častejšie ako „vtáčky“,dolár stúpa – koruna klesá, banky nemajú žiadne peniaze, VSŽ sa snaží riešiť straty ktoré jej spôsobí naše neprijatie do výberu ES, zločinnosť narastá a arogancia štátnych úradníkov kulminuje. Pripomína nám to známe R.U.R. Ak by sme to voľne preložili – Na Slovensku Nič Nového. Snáď len to, že odvolali p.  Šimka. No čo, zostavuje sa tieňová vláda. Budú lietať z  polienok triesky. Naučili sme sa preskakovať polienka, zvládneme aj triesky.

Ale predsa len niečo kladné vidíme aj u nás na Slovensku. Sudcovia už nemusia posudzovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, či je uvedený čin v rozpore s  ústavou a  zákonmi Slovenskej republiky, ale môžu sa konečne slobodne rozhodovať podľa svojho vedomia a svedomia. Aspoň tak nám to vysvetlila naša prvá dáma práva a  spravodlivosti. Nuž čo, je potrebné zareagovať na túto zmenenú skutočnosť a začať si intenzívnejšie hľadať známych v radoch sudcov. Lebo, čo ak práve ich vedomie a  svedomie budeme raz potrebovať…. Prajeme Vám aj sebe, aby sme ich nikdy nepotrebovali.

Eva a Andrej