HajaReport 07/1999

Vážení priatelia,

a máme to za sebou. Zdražovanie sa začalo. Zmenili sme DPH z 6% na 10%. Prešli sme stovky kilometrov a prestavili desiatky prevádzok. Radi robíme nezmyselnú prácu v troch etapách. Silvester 2000 je vraj v Paríži už celkom vypredaný. Nás to ani tak netrápi, nakoľko my ho znova strávime na svojich prevádzkach pri preceňovaní DPH z 10% na 12%. Bolo by dobré vyčísliť náklady, ktoré mali s precenením jednotlivé obchody a odpočítať ich od výnosu zo zvýšenej DPH. Veríme, že do konca roka budeme na nule. Ale aspoň sme si zapracovali. Čo záleží na tom, že práca bola nezmyselná. Jedna skupina robotníkov vykope kanál a druhá ho zahádže. A prácu máme všetci. Vláda chce vyhodnocovať prínos DPH za dva mesiace. Tentokrát si popracujú vládni úradníci, aby prišli na to, že jej prínos bude nulový alebo veľmi malý. Ľudia sa predzásobili múkou, cukrom a produktami v 6% dani. Podobne sa predzásobili aj všetky obchody živnostníkov – neplátcov DPH. Miliardy korún na predzásobenie. Tie zdvihnú DPH v júni, ale júl a august bude pravdepodobne mizerný. Niektoré prevádzky menších obchodov nám už dnes nahlásili, nech z nimi 1.1.2000 už nepočítame. Na konci roka končia. Nebudú investovať do nových zariadení a programov, ktoré prekonajú rok 2000, keď ich zisky idú rapídne dole. Hodia sa na sociál a nech sa štát stará. Dôchodkári, ktorí mali obchody len pre svoje potešenie na dôchodku, už tiež nie sú ochotní dotovať predaj obchodu z dôchodku. Nepomôžu ani licencie či daňové karty. Veď dane na úrovni 40% a odvody zo mzdy na úrovni 50% a DPH na úrovni 18%, to je už trošku silné kafe aj pre našinca, ktorý je zvyknutý pracovať ako had.

Prešov oslávil svoje 700-ročné narodeniny ako mesto. Čítala sa aj udeľovacia listina kráľa o udelení mestských práv. Letisko sa zapotilo. Priletelo mnoho helikoptér. Jedna so Šusterom a ochranka, jedna s Dzurindom a ochranka a ďalšia s Migašom a ochranka. Bavoráky prišli samozrejme z Bratislavy prázdne a vozili ich po jednom. Veď ako by si mohli do auta sadnúť súčasne všetci traja. Asi by sa pobili, alebo čo. Ako sme boli poučení, zakazuje im to dvorná etiketa. Protokol sa musí dodržiavať, aj kedy ľudia už na chleba nemali. V Čechách sa vláda Miloša Zemana dopravuje na zasadnutia mimo Prahu vlakom. Železnice im postavili jeden reprezentačný vozeň a ten priradia k normálnemu rýchliku, podľa grafikonu. Asi tam nemajú tak prísnu etiketu, alebo Miloš Zeman kašle na protokol, keď je krajina v srabe. U nás je to ináč, najpompéznejšie oslavy sú stále v najchudobnejšej krajine, pamätáme sa na prepych kráľovských dvorov v Afrike za čias, kedy občanov kráľovstva predávali za otrokov do Ameriky. Nielen ekonomikou, ale aj morálkou mocných sa radíme na poprednú priečku rozvojových krajín, vraj už sme v pompéznosti predbehli dokonca narkobarónov z Peru.

Uvidíme, aké dôsledky budú mať pre vládu a pevnosť koalície kauzy ako GSM 1800, výber poradcu na predaj S.Telekomunikácii, či predaj spoločnosti ARAD a.s., ktorá vlastní Druhú Obchodnú, či Naftu Trade. Ak žiadne, tak sú na výplatnej páske ARADU všetci (koalícia aj opozícia).

Veľa úspechov a peknú dovolenku praje

[Eva a Andrej]